آموزش کابل کشی و سیم کشی دوربین مداربسته

یکی از موارد مهمی که در راه اندازی یا نصب دوربین مداربسته باید مورد توجه قرار گیرد کابل و سیم کشی دوربین مداربسته است. در واقع توجه به این موضوع باعث افزایش کیفیت تصاویر خروجی می شود. به عبارت دیگر بسته ای که دوربین کابلی آن به صورت استاندارد سیم کشی می شود، در کیفیت تصاویر خروجی دوربین بسته می شود.

کابل کشی دوربین های مداربسته به روش های مختلفی انجام می شود که می توان به دوربین های سیمی، دوربین های آنالوگ و تحت شبکه در ساختمان و … اشاره کرد.

سیم کشی دوربین مداربسته آنالوگ

از آنجایی که دوربین های مدار بسته انواع مختلفی دارند، نحوه کابل کشی تحت شبکه و آنالوگ متفاوت است. بنابراین همانطور که گفته می شود اگر سیم کشی و کابل کشی به صورت استاندارد انجام شود، کیفیت تصاویر را تحت تاثیر قرار می دهد.

در روش سیم کشی دوربین مداربسته آنالوگ از کابل RG59 استفاده می شود که توسط دوشاخه BNC، دوربین مدار بسته و دستگاه DVR به هم متصل می شوند. در واقع این کابل از یک طرف به ورودی (ورودی) دستگاه DVR و از طرف دیگر به خروجی (خروجی) دوربین مداربسته متصل می شود.

دستگاه DVR همچنین دارای دو یا سه خروجی برای نمایش تصاویر است:

 

1.استفاده از کابل HDMI که اکثر دستگاه ها دارند.

2.کابل VGA که در 100% دستگاه ها نیز موجود است.

3.خروجی AV

حال با روشن کردن دوربین مداربسته می توانید تصاویر دوربین را روی مانیتور مشاهده کنید.

هنگام سیم کشی دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه مراقب کانال کشی و لوله کشی باشید.

این کار سیم کشی دستگاه را از گرد و غبار، باران، برف، رطوبت و غیره محافظت می کند

روش لوله کشی در کابل کشی دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه با انواع لوله ها از جمله:

.لوله پلاستیکی یا لوله برق

.لوله پلی اتیلن که نسبت به حالت اول مقاومت ثابتی دارد

.لوله فلکسی که روکش فلزی و پلاستیکی دارد نسبت به دو لوله دیگر گرانتر است.

و مورد آخر داکت است که در داخل و روی سطح استفاده می شود و در صورت مشکل سیم کشی دسترسی راحت تری را برای نصب فراهم می کند.

دوربین های مدار بسته معمولی در فاصله ای از دستگاه های ضبط تصویر قرار می گیرند، به طوری که انجام کارهای بعدی مانند افزودن تعداد دوربین مدار بسته، تعمیر دوربین مدار بسته و … همانطور که گفته شد، کابل کشی دوربین و … سیم کشی دوربین بسته است که می تواند به صورت حرفه ای انجام شود.

سیم کشی دوربین مدار بسته شبکه

در این روش با استفاده از سوئیچ poe می توانیم برق و تصویر را از طریق سیم انتقال دهیم، یعنی برای تامین برق دوربین به آداپتور و سیستم برق نیاز داریم.

در روش دوم از یک سوئیچ معمولی برای ترمینال تصاویر چندین دوربین استفاده می کنیم و همچنین می توانیم مانند دوربین های آنالوگ از آداپتور برای تامین برق دوربین استفاده کنیم.

لازم به ذکر است که وایر در دوربین های تحت شبکه به معنی کابل شبکه یا کابل شبکه است

سیم کشی دوربین مدار بسته در ساختمان

کابل کشی و سیم کشی دوربین های مداربسته داخل ساختمان توسط متخصصین متخصص انجام می شود

برای کابل کشی دوربین مداربسته در ساختمان باید اصولی را در نظر بگیرید و مراحل را به درستی انجام دهید که از بین آنها می توانم دوربین مناسب و تجهیزات آن را بخرم، محل مناسب نصب، کابل کشی و اتصال تجهیزات به دوربین، انتخاب را انتقال دهم. انجام دادن. تصاویر به گوشی و سیستم اشاره داشت.

در بالا نحوه سیم کشی و کابل کشی دوربین مداربسته به صورت آنالوگ و تحت شبکه ذکر شده است که با انجام این مراحل می توانید دوربین مداربسته ساختمان را کابل کشی کنید.

نتیجه

انواعی از دوربین های مداربسته وجود دارند که سیمی هستند. برای دوربین مداربسته باید آن را به صورت استاندارد راه اندازی کنید که شامل خرید دوربین مداربسته و تجهیزات آن، انتخاب محل مناسب، کابل کشی و سیم کشی و اتصال تجهیزات مداربسته و … می باشد که در این مقاله از استاد ما آنها را مورد خطاب قرار دادیم. همچنین دوربین کابل کشی و سیم کشی ساختمان را به صورت آنالوگ و شبکه انجام می دهد که در مورد آن نیز توضیح داده شده است.

10 روش سیم کشی دوربین مدار بسته

هنگام انتخاب یک سیستم امنیتی کیفیت تصویر امنیتی، گزینه های زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که از یک سیستم آنالوگ سنتی، HD-SDI، HD-CVI یا حتی منابع امنیتی برای IP استفاده کنید و برای کدام یک از آنها سیم‌کشی دوربین مداربسته مورد نیاز است.

یکی از گزینه‌های مشترک همه این گزینه‌ها این است که آیا می‌توانید یک نوع کابل را به دوربین وصل کنید یا خیر. بله، امروزه راه حل های امنیتی امنیتی بی سیم در بازار موجود است، اما اگر کمی تحقیق کنید، می توانید ببینید که چه تعداد دوربین امنیتی بی سیم وجود دارد. اکثر متخصصان دوربین مداربسته احتمالاً در محیطی که نوع کابل و سیم کشی و امنیت دوربین مدار بسته مهم است، سیستم بی سیم را توصیه نمی کنند.

ذکر این نکته بسیار ضروری است که حتی اگر از دوربین مداربسته بی سیم استفاده می کنید، باید کابل را به آن تغذیه کنید، بهتر است بدانید که چگونه از دوربین مدار بسته سیمی استفاده کنید. اما حتی در این صورت شما همچنان به منبع تغذیه دوربین یا منبع تغذیه داخلی در نزدیکی دوربین نیاز دارید و فقط با دوربین های IP کار می کند. می گویند ما در یک سیستم کاملا سیمی به هم وصل شده ایم. مکالمه با یک دستگاه ذخیره سازی مانند DVR (ضبط کننده ویدیوی دیجیتال) یا NVR (ضبط ویدئوی شبکه).

هنگام نصب دوربین مداربسته جدید باید به موارد زیر توجه داشت:

هنگام نصب یک سیستم امنیتی کاملاً جدید، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که دوربین مداربسته، کابل های ویدئویی و برق را از یک مکان مجزا در نزدیکی دستگاه ذخیره سازی (DVR یا NVR) که در زیر نشان داده شده است دارید. انتخاب کنید.

سیم کشی دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین های آنالوگ، HD-SDI و HD-CVI یا دوربین های AHD دو سیمه به آنها نیاز دارند. یکی برای انتقال ویدئو و مجموعه ای از کابل های برق برای تغذیه دوربین. شما می توانید کابل کواکسیال و سیم های دیگر را اجرا کنید، اما اکثر متخصصان دوربین مداربسته از “سیم سیما” استفاده می کنند. کابل کواکسیال با مجموعه ای از سیم های برق متصل به آن تولید می شود. در مواردی که ممکن است منبع برق نزدیک دستگاه شما باشد، سیم های برق را می توان جدا کرد.

اطلاعات بیشتر در مورد دوربین های مدار بسته را می توانید در مقاله آموزشی مرتبط با مطالعه مطالعه نمایید.

سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP

دوربین های IP از انتقال تصویر دیجیتال از طریق کابل CAT5 یا CAT6 استفاده می کنند. در برخی موارد، ویدئو و برق خود به دوربین و دوربین مداربسته IP CAT5 یا CAT6 و سیم کشی این دوربین مداربسته با دوربین های موبایل متفاوت است و استفاده از منبع تغذیه POE (Power Over Ethernet) مانند انژکتور POE یا POE تعویض.

دستگاه‌های NVR با POE ساخته می‌شوند، اما در بیشتر موارد استفاده از سوئیچ PoE خارجی مانند POE-8MB1G از SecurityCameraKing.com توصیه می‌شود. هنگام استفاده از سوئیچ POE خارجی، تمام CAT5 یا CAT6 شما مستقیماً از هر دوربینی به سوئیچ POE متصل به شبکه محلی شما اجرا می شود. سپس NVR خود را به شبکه وصل می کنید و همه چیز آماده است.

اکثر دوربین های IP در صورت استفاده از POE سیم برق نیز دارند و از ولتاژ 12 ولت 24 ولت یا مطابق شکل زیر تغذیه می شوند (مطمئن شوید که دوربین با سیم بسته است. POE با دوربین های شبکه معمولی متفاوت است).

اگر قصد دارید دوربین IP خود را با برق 12 ولت/24 ولت تغذیه کنید، هنوز هم تمام CAT5 یا CAT6 خود را از دوربین به سوییچ غیر POE (معمولاً به طور قابل توجهی ارزان تر از سوئیچ POE) اجرا می کنید، اما مجموعه دیگری را می توانید انجام دهید. سیم های برق از منبع تغذیه به هر دوربین مداربسته.

اجرای سیم کشی دوربین مدار بسته

حالا وقت آن است که کابل خود را اجرا کنید. در زیر 2 روش محبوب را پوشش خواهیم داد.

روش 1: کابل خود را از طریق اتاق زیر شیروانی خود نصب کنید و دوربین های خود را به مبل وصل کنید. این یک گزینه نصب رایج است که به شما امکان می دهد به اتاق زیر شیروانی خود دسترسی داشته باشید و طاقچه های خود را در دسترس قرار دهید.

ابتدا باید محل ضبط و منبع تغذیه را انتخاب کنید. اگرچه برخی از آنها آنها را در دفتر یا اتاقی در خانه خود قرار می دهند. برخی دیگر آنها را در مکان امن تری مانند قفسه، مخفی شده در کمد یا حتی در اتاق زیر شیروانی خود می سازند.

تصویر زیر ضبط و منبع تغذیه داخل یک خانه را نشان می دهد. سیم های برق و دیوار تصویر به اتاق زیر شیروانی آورده می شود تا محل مورد نظر دوربین از طریق سوراخ کوچکی در پشت دیوار نصب شود.

روش 2: گزینه دیگر این است که کابل را از یک دیوار بیرونی عبور دهید و سپس از مجرای خارج از روش خود برای اجرای کابل های خود از دوربین دیگر استفاده کنید. این یک گزینه عالی برای کسانی است که اتاق زیر شیروانی ندارند یا دسترسی محدودی دارند.

راه اندازی دوربین های خود

هنگامی که سیم کشی دوربین مداربسته خود را به محل مورد نظر خود اجرا می کنید، می توانید دوربین خود را وصل کنید. در مواردی که کابل ها از کانکتورها خارج می شوند، می توان سیم ها را به هم چسبانده و به قسمت توخالی سوفیت متصل کرد و سپس دوربین را مستقیماً به سوفیت متصل کرد.

در شرایطی که سیم‌ها از طریق دیوار بتنی یا آجری که اتصالات قابل اتصال نیست محکم می‌شوند، قرار دادن جعبه معمول است.

جعبه و کانال توزیع

جعبه های اتصال ویژه هنگام استفاده از سیم کشی دوربین مدار بسته خود از طریق مجاری خارج از ساختار شما مفید هستند زیرا آنها به عنوان یک محفظه ضد آب برای اتصالات برق و ویدئو از عناصر عمل می کنند و همچنین سطح محکمی را برای نصب در اختیار شما قرار می دهند. انجام می دهند. او دوربین مداربسته خود را به آمغان می آورد که روش بسیار رایجی برای نصب دوربین مداربسته است.

ابتدا سیم خود را از طریق سوراخ دسترسی در پشت جعبه وصل کنید. سپس جعبه اتصال را به دیوار وصل کنید. می توانید یک سوراخ در جعبه اتصال به اندازه کافی بزرگ کنید تا دوربین خود را از آن عبور دهد (این اولین راه برای نصب دوربین مدار بسته است). سپس دوربین را به کانکتور برق و ویدئو وصل کنید. سپس روکش را به جعبه وصل کنید. اکنون می توانید دوربین را به جعبه اتصال وصل کنید.

یک سیم کشی دوربین مداربسته که در یک کفی استفاده می شود، یک جعبه اتصال گاهی اوقات مفید خواهد بود.

برای همین است که دوربین مدار بسته یکی از کارهایی است که میبایست حتما توسط یک تیم متخصص انجام شود.

داکت دوربین مدار بسته

اتصال بین دوربین و DVR چندین بار با استفاده از کابل کواکسیال (75 اهم) انجام می شود، اما برای اتصال به کانال دوربین مدار بسته نیاز دارید. اتصال با کانکتورهای BNC (جوشی، پیچی یا پیچی) انجام می شود. به طور کلی حداکثر فاصله با کابل کواکسیال KX6 200 متر و با کابل کواکسیال KX8 500 متر است و این استاندارد در دوربین های مدار بسته باید رعایت شود.

فراتر از این فاصله ها می توان راه حل را پیش بینی کرد:

. تقویت کننده ویدیو را وارد کنید

. حالت دیگری را برای انتقال انتخاب کنید:

جفت پیچ خورده

فیبر نوری

اتصال HD-SDI با کابل HD K-01 ما

• قابل استفاده برای نصب HD-SDI تا طول 170 متر. استفاده از کانکتورهای BNC K-1 HD را فراموش نکنید

اتصال اینترنت

متر فاصله / CAT5 / 6/7 = 90 متر

فراتر از آن، باید از یک تکرار کننده یا یک سوئیچ یا فیبر نوری استفاده شود.

کانال کشی دوربین های مدار بسته

داکتینگ به منظور مونتاژ و جفت کردن کابل ها در راه اندازی دوربین مداربسته (یکی از دستگاه های مورد استفاده در دوربین های مداربسته اتاق های اداری) بوده و امکان تهیه کابل ها به صورت دسته ای و از یک مسیر وجود دارد. حرکت ویژه و این باعث می شود کابل های شما از نور خورشید محافظت شود یا از دسترسی مستقیم محصور شود.

داکت یک کانال پلاستیکی درب دار است که برای محافظت و انتقال کابلها از آن استفاده می شود و معمولاً بر روی دیوار و یا سقف نصب می شود که برای اینکار نیاز به دریل دارید. از آنجایی داکتها معمولاً ضد آب استفاده می شود که از داکت تنها در محل های مسقف می شود و امکان نفوذ آب در آن ها وجود دارد باید این مورد را در خود نصب کند. داکت های موجود در بازار انواع دارند و دارای کیفیت های متفاوتی هستند و با برندهای گوناگونی در بازار دوربین مداربسته بفروش می رسد که دارای کیفیت ها و درجه کیفی گونا گونی مم باشد که باید حتما در خرید تجهیزات جانبی دوربین مداربسته در نظر بگیرید. در انتخاب داکت مناسب باید به نکات زیر توجه نمود:

1.جنس بدنه داکت:

برخی از انواع داکت ها در طولانی مدت استحکام و مقبولیت خود را حفظ می کنند و می توانند مانند روز اول استفاده شوند، در حالی که برخی دیگر پس از مدتی خشک می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. بنابراین باید در انتخاب کانال مناسب با توجه به محل استفاده دقت کرد. یکی از مکان هایی که مجاری خشک می شود در زیر نور خورشید است و این باعث می شود که به سرعت از بین بروند. از آفتاب مستقیم محافظت شود

2.اندازه بدنه داکت:

سایز داکت باید با تعداد و قطر کابل های مورد استفاده در تجهیزات دوربین مداربسته باشد و این مورد استاندارد است که تنها به سازنده سازنده نمی شود و باید بر اساس تعداد کابل هایی که میخواهد از داخل داکت رد کنید انتخاب کنید.

3. در داکت:

درب داکت باید به گونه ای باشد که به راحتی باز و بسته شود تا در صورت نیاز به تغییرات و یا تعمیرات دسترسی به کابل ها میسر باشد اصولا درب داکتها به صورت کشویی هستند و باید با فشار در جای خود محکم شوند. می شوند.

داکت ها معمولا در سایت های استاندارد تولید می شوند و از طریق اندازه گیری شناسایی می شوند.

اندازه کانال استاندارد عبارتند از:

داکت 1: اندازه 10*10 میلی متر و طول هر شاخه 2 متر

داکت 1.5: با سایز 10*15 میلی متر و طول هر شاخه 2 متر

داکت 2: با سایز 20*20 میلی متر و طول هر شاخه 2 متر

داکت 2.5: با سایز 20*25 میلی متر و طول هر شاخه 2 متر

مجرای معمولی 3: اندازه 30×30 میلی متر و طول 2 متر برای هر شاخه

کانال 3 ارتفاع کوتاه: اندازه 15×30 میلی متر و طول 2 متر برای هر شاخه

داکت 3.5: ابعاد 45×35 میلی متر و طول هر شاخه 2 متر

داکت 4: با سایز 30*40 میلی متر و طول هر شاخه 2 متر

داکت 5: با اندازه 30*50 میلی متر و طول 2 متر برای هر شاخه

داکت 6 معمولی: با اندازه 45*60 میلی متر و طول 2 متر برای هر شاخه

داکت 6 پایه بلند: با اندازه 60*60 میلی متر و طول 2 متر برای هر شاخه

داکت 9 معمولی: با اندازه 45*90 میلی متر و طول 2 متر برای هر شاخه

داکت 9 پایه بلند: با اندازه 60*90 میلی متر و طول 2 متر برای هر شاخه

نحوه اجرا و پنهان کردن کابلهای دوربین مداربسته بیرونی: پروژه طولانی مدت

هنگام اجرای دوربین های امنیتی بیرونی (به ویژه کارهای طولانی مدت)، می توانید کابل ها را شکست دهید تا سیم ها را شکست دهند.

مرحله .1

مسیر کابل کشی دوربین مداربسته را برنامه ریزی کنید. یک مسیر نسبتا کوتاه و آسان برای کشیدن لوله های خود را پیدا کنید تا کارتان راحت تر شود.

مرحله.2

برای محافظت از سیم کشی دوربین امنیتی خانه خود باید از لوله PVC یا فلزی استفاده کنید.

مرحله .3

اگر به دوربین امنیتی PoE خود نیاز دارید، فقط می توانید کابل CAT5/6 را دریافت کنید، زیرا کابل PoE می تواند هم داده و هم برق را به دوربین های امنیتی PoE شما ارسال کند. از نظر دوربین های امنیتی بی سیم، برای تامین برق دوربین های امنیتی بی سیم فقط به سیم برای خروجی نیاز دارید. (پریز باید ضد آب و ضد آب باشد.)

مرحله.4

جایی را که می توانید سوراخ ایجاد کنید علامت بزنید.

 

مرحله.5

یک سوراخ برای نصب سیم کشی امنیتی از خانه خود داشته باشید. هر جایی که سوراخ در دیوار بریده شد، سوراخی را دریل کنید تا سیم از آن عبور کند. به یاد داشته باشید که برای سوراخ های بزرگ از مته با زاویه مناسب استفاده کنید. روی ستون ها سوراخ ایجاد کنید. سوراخ کردن دیوار بسیار ساده تر از سوراخ کردن کف است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آرامی تمرین کنید و بیش از حد فشار دهید. وقتی به سوراخ نفوذ کردید، کار را تمام کنید.

مرحله.6

کابل های برق/کابل های شبکه را بشکنید. قبل از اینکه نیاز به نصب سیم برای دوربین های امنیتی خود داشته باشید، باید حداقل 18 اینچ PVC بخرید.

مرحله. 7

الان حفره ها در حال انجام هستند. سیم های در حال اجرا بعدا می آیند فیشینگ سیمها بسیار راحت است وقتی شما آنها را با یک نوار ماهی یا یک سیم کششی پیوست می کنید. سیم سوزنی را از طریق نوار ماهی بسته بندی کنید و انتهای سیم را در اطراف خود بچرخانید. نوار الکتریکی را در انتهای ماهی و سیم ماهی قرار دهید. اکنون آماده برای کشیدن سیمها هستید.

مرحله.8

کشیدن سیم های دوربین امنیتی. با یک فرد ثابت برای تغذیه سیم، به طور مداوم بر روی تمام سیم را بکشید. سیم را بیرون بکشید که برای فرد کشیدن سیم در انتهای دیگر، سیم را به آهستگی بکشید، مانند فواصل 2 تا 3 متر از سطح زمین.

به شما توصیه می کنیم حتما برای محل کار یا منزل خود دوربین نصب کنید و با استفاده از دزدگیر امنیت خود را افزایش دهید.

خرید دوربین مداربسته برای نصب در دستگاه DVR از فروشگاه های معتبر توصیه می شود

راهنمای قدم به قدم نصب لوستر سقفی

لوسترهای سقفی که در دنیای امروزی محبوبیت خاصی دارند، با روشن کردن روحیه شما، خود را به محیط اطرافتان معرفی می کنند.

از این رو ابتدا نحوه نصب لوستر سقفی و لوازم جانبی لازم و عوامل تعیین کننده نحوه نصب لوستر را توضیح می دهیم و سپس آموزش کامل نصب لوستر سقفی و نکات ایمنی در حین کار را در اختیار شما قرار می دهیم. در پایان نحوه نصب لوستر سنگین و نکاتی برای نصب لوستر در سقف کاذب توضیح داده شده است. پس با ما همراه باشید

چگونه لوستر سقفی نصب کنیم؟

به طور کلی لوسترها در انواع دیواری و سقفی تولید می شوند که دیوارهای آن از نوع کوچکتر است، بیشتر برای نقاط روشنایی استفاده می شود، اما نورپردازی سقف در نورپردازی عمومی استفاده می شود.

لوسترها دارای طرح ها و رنگ های فراوان و تعداد شعله هستند که نصب حداقل یک لوستر در پذیرایی را در اکثر موارد ضروری می کند. نحوه نصب لوستر بر روی سقف بستگی به نوع سقف و سایز لوستر دارد.

نصب لوستر کار سختی نیست و شما می توانید به راحتی با مطالعه و انجام دستورالعمل های گام به گام ارائه شده در زیر، لوستر خود را نصب کنید.

لوازم مورد نیاز برای نصب لوستر

برای اینکه هر کاری از جمله نصب لوستر سریعتر انجام شود، لازم است وسایلی را که در حین کار به آن نیاز دارید آماده کنید. این کار شما را سریعتر و راحت تر می کند.

وسایلی مانند قلاب و زنجیر لوستر از جمله لوازمی است که در حین لوستر در اختیار شما قرار می گیرد اما به موارد زیر نیز نیاز دارید:

* دریل برای ایجاد سوراخ در سقف

* فازمتر برای بررسی وجود یا عدم وجود جریان الکتریکی در سیم ها

* انبردست و سیم چین برای سیم کشی لوستر

* برای نصب لوستر روی سقف صفحه پیچ و رول کنید

عوامل در انتخاب نحوه نصب لوستر

قبل از اینکه بخواهید لوستر را راه اندازی کنید، باید مشخص کنید که کدام یک از روش های نصب لوستر برای شما مناسب تر است.

اگر سقف خانه شما ساده است، وزن لوستر محدودیتی ندارد و به راحتی می توانید یک لوستر سنگین نصب کنید. اما برای نصب یک لوستر سقفی سنگین در سقف تیرچه بلوک، کاذب یا یکپارچه، باید راهی برای رسیدن به سقف اصلی پیدا کنید تا چرایی لازم را ایجاد کنید، که در غیر این صورت برای لوستر امکان پذیر است.

انتخاب ابزار مناسب براساس وزن این چراغ های آویز و نوع سقف است. به عنوان مثال هنگام نصب لوستر در سقف گچی در صورتی که وزن آن بیش از 10 کیلو نباشد می توانید از رول بولت پروانه برای نصب استفاده کنید.

علاوه بر این، مکان مناسب برای نصب لوستر باید با دکوراسیون منزل شما هماهنگ باشد. مثلاً اگر در اتاق نشیمن میز ناهارخوری وجود دارد، بهتر است بالای میز باشد. برای انتخاب سایز لوستر باید اندازه میز را طوری در نظر بگیرید که انتهای لوستر حداقل ۷۵ تا ۸۵ سانتی متر با میز فاصله داشته باشد. برای نورپردازی میز با چند چراغ آویز، باید آنها را در فواصل معینی در امتداد میز نصب کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید ارتفاع قرارگیری لوستر روی سقف است. در واقع این سقف و ارتفاع است که تعیین کننده اندازه لوستر برای آویزان شدن از سقف است. اگر فاصله لوستر تا سقف کم باشد نور به خوبی پخش نمی شود و یا اگر لوستر خیلی نزدیک به زمین باشد سایه ایجاد می کند و چشم را آزار می دهد و باعث سردرد می شود.

آموزش گام به گام نصب لوستر سقفی

بسته به نوع سقفی که انتخاب می کنید باید مراحل نصب را یکی یکی انجام دهید، اما نصب لوستر آشپزخانه با نصب لوستر سقفی در سایر قسمت های خانه تفاوتی ندارد و باید مراحل زیر را بعد از آن نصب کنید. نصب ایمن . .

.مرحله اول

قبل از شروع عملیات نصب لوستر سقفی باید فیوز برق را جدا کنید. اگر برای هر اتاق در آپارتمان خود جعبه فیوز یکسانی دارید، فقط می توانید برق بخش را قطع کنید، اما در غیر این صورت مطمئن شوید که فیوز اصلی واحد برق را به طور کامل جدا کنید.

فراموش نکنید که به هیچ عنوان لوستر را بدون قطع فیوز نصب نکنید زیرا در صورت قطع شدن برق خطراتی مانند برق گرفتگی در انتظار شما خواهد بود.

پس از قطع فیوز، برای اطمینان از خرابی مدار سیم کشی باید از فازومتر استفاده کنید. برای این کار باید از چهارپایه ای استفاده کنید که به اندازه کافی بلند باشد که بتوانید به راحتی سقف را بدون کشش لمس کنید و مدار را تست کنید. انجام دادن.

.مرحله دوم

اگر مکانی که قرار است لوستر قرار گیرد خالی است و از قبل چراغ آویزی در آن قرار داده نشده است، می توانید به مرحله بعد بروید. اما اگر قبلاً در آن مکان نصب شده است و می توانید آن را تعویض کنید، باید پس از اطمینان از عدم جریان برق توسط فازمتر، سیم های برق را از این وسیله روشنایی جدا کرده و با احتیاط آن را از قلاب خارج کنید. Release را بردارید و پایین بیاورید در این مرحله پیشنهاد می کنم برای تهیه لوستر از یکی از اعضای خانواده خود کمک بخواهید زیرا برخی از لوسترها خیلی سنگین هستند و در این حالت نگه داشتن آنها روی چهارپایه مشکل است.

به خاطر داشته باشید که اکثر لوسترها دارای قطعات جداشدنی هستند که به راحتی می شکنند. بنابراین برای اینکه این اتفاق بیفتد، حباب ها و قطعات جداشدنی را حتما بردارید.

.مرحله سوم

در این مرحله قبل از نصب لوستر جدید باید طول زنجیر آن را اندازه بگیرید. معمولا تمام لوسترهای تازه خریداری شده دارای زنجیر بلندی هستند که برای اتصال به سقف در نظر گرفته شده است. اگر طول زنجیر از ارتفاعی که مد نظر شماست بیشتر است باید تاب بخورید و با کمک انبردست آن را از روی حلقه های زنجیر لوستر سقفی جدا کنید.

به یاد داشته باشید که بعد از کم کردن حلقه ها باید سیم برق را دوباره از وسط رد کنید. البته همیشه در نظر ارائه دهندگان بلندتر است تا بتوان آن را در سقف بلند نصب کرد و به همین دلیل اگر سقف ساختمان شما به اندازه کافی بلند باشد نیازی به کوتاه کردن زنجیره طراحی نیست.

.مرحله چهارم

حالا نوبت نصب قلاب لوستر یا رول بولت روی سقف است. اگر یک نوع سقف ساده دارید، باید از مته برای ایجاد سوراخ در آن استفاده کنید و صفحه را رول کنید. لازم به ذکر است که برای نگهداری لوستر از همان رول صفحه و پیچ قلاب استفاده می شود.

اما اگر سقف ساده نیست باید با مته مناسب سقف را سوراخ کنید تا به سقف اصلی یا بتن سقف برسید و بعد از توضیحات بالا اقدام کنید. برای نصب لوستر سقفی در سقف کاذب باید از قلاب های مخصوصی که دارای قلاب هستند و کاملا در سقف محکم می شوند استفاده کرد.

در عین حال مراقب باشید که به مسیر سیم کشی برق وارد نکنید و در حین سوراخ کاری برای نصب قلاب سوراخ ایجاد نکنید.

.مرحله پنجم

در این مرحله نصب برقی لوستر را با اتصال سیم ها و نحوه کشش انجام دهید زیرا در صورت عدم اتصال صحیح سیم ها با فشار دادن کلید برای روشن شدن لامپ فیوز قطع می شود. .

برای اتصال سیم های برق به سیم های لوستر باید از ترمینال برق کمک گرفت و سیم های نول را به هم و سیم های فاز را به هم وصل کرد و در انتها لامپ های مناسب لوستر را نصب کرد و برق را روشن کرد.

در نظر داشته باشید که اگر لوستر انشعاب زیاد دارید می توانید از کلید دو قطبی استفاده کنید اما اگر نه از همان کلید تک پل استفاده کنید تا همه چراغ های لوستر با هم روشن شوند.

با توجه به اینکه لوستر دو پل با لوستر تک پل متفاوت است، نحوه نصب هر کدام را بررسی میکنیم:

نصب لوستر دوپل

همانطور که گفتیم اگر لوستر شما انشعابات و لامپ های زیادی دارد نسبت به کلید دوبلکس کاربردی تر است زیرا می توانید با فشار دادن یکی از کلیدها نیمی از چراغ ها یا حتی همه آنها را روشن کنید.

برای نصب لوستر دوبلکس به ترمینال سه گانه نیاز دارید. در سقف سه سیم برق وجود دارد که یکی از آنها سیم نول و دو سیم دیگر سیم فاز هستند. سیم های فاز بر خلاف سیم نول دارای برق هستند و با رنگ قرمز مشخص می شوند. برای انجام سیم کشی باید هر سیم فاز لوستر را به سیم فاز سقف وصل کنید و تک سیم باقیمانده را به سیم صفر سقف وصل کنید.

نصب لوستر یک پل

کلید وان برای لوسترهایی با تعداد شعله کمتر استفاده می شود که می تواند همزمان با پل چراغ های لوستر را روشن کند. نحوه نصب لوستر سقفی تک پل کمی ساده تر است و نیاز به ترمینال دوبل دارد.

در این حالت فقط دو سیم در سقف وجود دارد که یکی سیم فاز و دیگری سیم نول است. سیم خنثی بدون برق است و احتمالا با رنگ آبی مشخص شده است. برای نصب آن کافیست فاز لوستر را به فاز سقف و نول لوستر را به نول وصل کنید تا عملیات اتصال سیم ها تمام شود.

توجه داشته باشید که اگر لوستر شما 3 سیم داشت و فقط 2 سیم در سقف موجود بود، لازم است سیم های جفتی لوستر را به یکدیگر متصل کرده و آن را فاز در نظر بگیرید و یک سیم به عنوان سیم نول داشته باشید. سپس همانطور که گفته شد فاز لوستر را به فاز سقف و نول لوستر را به نول سقف وصل کنید

.مرحله ششم

برای پوشاندن سیم های برق و دیده نشدن آنها در سقف، باید قطعه عنبیه شکل انتهای زنجیر لوستر را که برای مخفی کردن سیم های برق استفاده می شود، به کمک پیچ یا یک قطعه پلاستیکی مخصوص ثابت کنید. . این کار به این دلیل انجام می شود که وجود سیم های برق اضافی جالب نیست و می تواند زیبایی لوستر سقفی را از بین ببرد. در مرحله بعد باید لامپ ها را نصب کنید و اگر لوستر حباب یا سایه داشت آن را روی آن قرار دهید.

در نظر داشته باشید که اگر روش نصب لوستر در سقفی بود که باید به سقف اصلی می رسید و به همین دلیل زیبایی سقف تا حد زیادی آسیب دیده است، راهی جز گچ کاری وجود ندارد. قسمت و سپس سیم ضربه می زند. موارد اضافی را زیر صفحه لوستر مخفی کنید تا ظاهر لوستر و سقف ساختمان حفظ شود.

.مرحله هفتم

پس از نصب لوستر می توانید فیوز برق را وصل کنید. آنها تمام مراحل را به درستی انجام می دهند. با فشردن کلید پاور لامپ های لوستر روشن می شوند اما در صورت روشن نشدن باید از ابتدا تمامی مراحل نصب را طی کنید تا از صحت کار خود مطمئن شوید. همچنین می توانید لامپ ها را بررسی کنید تا در صورت سوختن آنها را تعویض کنید زیرا گاهی اوقات حتی لامپ های جدید ممکن است سوخته و کار نکنند.

5.نکته مهم ایمنی برای نصب لوستر

رعایت 5 نکته زیر می تواند به شما کمک کند تا به راحتی لوستر را در منزل خود نصب کنید.

 

1- برای نصب چراغ آویز باید اطلاعاتی در مورد اصول اولیه برق مانند سیم کشی داشته باشید و راهنمای نصب لوستر را در دفترچه راهنمای آن مطالعه کنید. همچنین قبل از شروع کار مطمئن شوید که هیچ کودکی در اطراف شما نباشد.

2.حتما بر اساس وزن لوستر بررسی کنید که آیا می توان از همان جعبه اتصال سقفی قدیمی خود استفاده کرد یا اینکه باید آن را با لوستر جدید و قابل اعتماد تعویض کرد.

 

3. از نردبان یا چهارپایه خانگی کمک بگیرید و مطمئن شوید که در جای خود محکم هستند و نمی لغزند. برای جلوگیری از لیز خوردن می توانید از یک دستمال پارچه ای زیر نردبان یا چهار پله استفاده کنید.

4.برای کارهای برقی از دستکش های عایق استفاده کنید و مراقب باشید که پارگی یا سوراخ نداشته باشید. همچنین می توانید برای محافظت از چشم و جلوگیری از افتادن اجسام کوچک به داخل آن از عینک های محافظی که کاملاً پوشانده شده اند استفاده کنید.

 

5.فراموش نکنید که خاموش کردن کلید به تنهایی کافی نیست و باید برق کنتور را قطع کنید زیرا در غیر این صورت اگر فردی در حین کار شما به طور تصادفی کلید را روشن کند در خطر خواهید بود. او انجام می دهد. برق گرفتگی خواهد داشت.

نحوه نصب لوستر سنگین

اگر قصد دارید لوسترهای سنگینی مانند لوستر برنزی را در نظر بگیرید، باید بدانید که اگر سقف تحمل وزن نصب نشود یا به درستی نصب نشود، ممکن است لوستر بشکند و قسمتی از سقف سقوط کند.

 

برای رفع این مشکل در لوسترهای سقفی که قطر کمی دارند، باید وزن آن را به وسیله زنجیر روی سقف توانمند کرد و با کمک پیچ پروانه، لوستر را نگهداری کرد. اما در لوسترهای سنگین که طول و عرض زیادی دارند باید زنجیر را از وسط ببرید و یک یا دو میله را در طول و عرض این ابزار روشنایی قرار دهید و آن را به زنجیر وسط ببندید. این باعث می شود وزن لوستر روی میله پخش شود. در نهایت، برای حفظ تعادل، اطراف لوستر را پیچیده کنیدنکاتی برای

 نصب لوستر سقفی در سقف کاذب

برای نصب لوستر سقفی در سقف کاذب آنچه مهم است وزن چراغ آویز است. از این رو توجه شما را به چند نکته در مورد وزن لوستر جلب می کنیم.

1- بهتر است به کمک رول های صفحه پروانه ای 3 لوله نصب کنید.

2- اگر وزن لوستر شما بیش از 7 کیلوگرم است می توانید از روش میلگردی که در روش نصب لوستر سنگین توضیح داده شده است پیروی کنید.

3- برای نصب لوسترهایی با وزن بیشتر از 7 بهتر است از قلاب لنگر استفاده شود.

نصب لوستر سنگین در سقف گچی

برای لوستر در سقف گچی یا پانل گچی که یکی از انواع سقف کاذب می باشد باید طبق مراحل زیر نصب شود.

* ابتدا برق را خاموش یا قطع کنید و مطمئن شوید که برق در آن وجود ندارد.

* محل نصب لوستر را روی سقف مشخص کنید.

* محل قرارگیری پایه لوستر را مشخص کنید.

اگر پایه به سقف پیچ شده است، محل دقیق پیچ ها را علامت بزنید.

* محل دقیقی که قرار است پیچ ها را دریل کنید.

* پس از نصب پایه از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

* اگر لوستر با زنجیر از سقف آویزان است، یک سوراخ بسیار کوچک ایجاد کنید تا بعداً نصب نشود.

* سیم های برقی که از سقف ساخته شده اند را به سیم های لوستر وصل کنید. توجه داشته باشید که باید سیم های هم رنگ را وصل کنید.

قسمتی از سیم را که به پشت پایه لوستر اضافه می شود انتقال دهید.

* در نهایت برق را وصل کرده و لوستر سقفی خود را روشن کنید.

نتیجه

در این مقاله صفر تا صد روش نصب لوستر سقفی و ابزار مورد نیاز برای انجام آن را به شما معرفی می کنیم و نکاتی را که در حین کار باید رعایت کنید را در اختیار شما قرار می دهیم.

همانطور که گفته شد، لوستر سقفی کار سختی نیست و اگر با برق خوب  آشنا هستید، می توانید خودتان این کار را انجام دهید. اما نباید استفاده از این ابزار نورپردازی را فراموش کرد که باید با دقت انجام شود.

بنابراین اگر اطلاعات زیادی در مورد برق ساختمان وجود نداشته باشد، زمان زیادی از شما می گیرد. بنابراین توصیه می کنیم نصب لوستر سقفی خود را به یک برقکار حرفه ای بسپارید تا دیگر نگرانی بابت مراحل و نحوه اجرای آن نداشته باشید.

خلاصه ای از آنچه در این مقاله گفتیم

برای نصب لوستر به قلاب، زنجیر، دریل، فاز متر، آنبرد، سیم، پیچ و رول بولت یا رول بولت نیاز دارید.

برای نصب لوستر سقفی سنگین در سقف های تیرچه بلوک، کاذب و یکپارچه باید مسیری به سقف اصلی پیدا کرد تا مقاومت مورد نظر ایجاد شود و لوستر سقوط نکند.

قبل از نصب لوستر، برای جلوگیری از برق گرفتگی باید فیوز برق را خاموش کنید.

اگر لوستر شما انشعابات زیادی دارد می توانید به جای کلید تک قطبی از کلید دو قطبی استفاده کنید.

در نصب لوستر سقفی بر روی سقف، وزن لوستر اهمیت زیادی دارد.

پرسش و پاسخ های متداول

1- آیا برای نصب لوستر باید از برقکار کمک گرفت؟

اگر دستی دارید و کمی آشنایی دارید، می توانید این کار را انجام دهید، اما اگر با برق کاری نمی توانید انجام دهید و از انجام آن می ترسید، باید از یک برقکار کمک بگیرید.

2- چگونه لوستر را قبل از نصب تست کنیم؟

می توانید یک اهم متر لوستر را خودتان تست کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. علاوه بر این، می توانید این آزمایش را با اتصال یک سر سیم به خروجی و انتهای آزاد آن به لوستر انجام دهید.

3- چرا لامپ های لوستر زیاد می سوزند؟

سیم کشی ضعیف در مدار برق، لامپ های بی کیفیت، قفل شدن لامپ در لوستر به دلیل گرم شدن بیش از حد و ولتاژ بالای برق منزل از جمله مواردی است که باعث می شود چراغ های لوستر خیلی سریع بسوزند.

لوستر یکی از وسایل تزیینی و کاربردی در منازل است که علاوه بر روشنایی و نیازهای قابل تنظیم به زیبایی و لوکس بودن منزل شما نیز می افزاید.

نحوه نصب لوستر سنگین در سقف کاذب

در ابتدا می توانید با سقف کاذب و انواع آن آشنا شوید تا نصب کننده روی این سقف ها با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

سقف کاذب سقفی است که در سطحی کمتر از سطح سقف اصلی قرار می گیرد و به عبارتی پوششی برای سقف اصلی و تأسیسات موجود بین سقف اصلی و سقف کاذب است به طوری که در در نهایت ما یک سقف زیبا و بدون هیچ مشکل دیگری داریم. ویژگی هایی مانند امکان ایجاد طرح های مختلف برای فضا و قابلیت نورپردازی و امنیت بیستر در هنگام زلزله نیز از دیگر ویژگی های این سقف ها می باشد.

انواع سقف کاذب

.سقف کاذب چوبی قدیمی که با توفال پوشانده شده یا ممکن است با آجر اجرا شود.

.سقف کاذب با خرگوش و روکش

.سقف کاذب با لامپ چوبی

.سقف کاذب با لامپ شرکتی

.سقف کاذب با قطعات گچی پیش ساخته

.سقف کاذب با قطعات پیش ساخته پلاستیکی، شیشه ای، فلزی

سقف هایی که نام بردیم سقف های کاذب زیادی دارند اما برای نصب لوستر سنگین روی سقف کاذب باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

قبل از هر اقدامی مرحله بررسی سقف از نظر نوع و وجود قلاب و زنجیر است. اگر سازنده ساختمان فردی مسئول باشد، حتماً در کنار هر شعله برق یک زنجیر یا قلاب می بندد تا نصب لوستر با مشکل کمتری مواجه شود. اما سقف ها قلاب و زنجیر ندارند که در این صورت کار ما کمی سخت می شود.

ابتدا باید مشخص شود که چه نوع لوستری روی سقف نصب شود. به طور کلی لوسترها را می توان به دو نوع لوستر آویز و لوستر سقفی تقسیم کرد.

نصب لوستر آویز روی سقف کاذب:

لوسترهای کاذب معمولا با قلاب و زنجیر به سقف متصل می شوند، بنابراین نصب سقف کاذب که زنجیر دارد مشکلی ندارد.

تنها چیزی که باید به آن توجه شود مقاومت زنجیر در برابر فشار ناشی از وزن لوستر است.

اگر زنجیر نصب شده بر روی سقف کاذب مقاومت لازم را در برابر وزن لوستر نداشته باشد راهی جز اتصال زنجیر محکم تری وجود ندارد و با توجه به کاذب بودن سقف، زنجیر باید به سازه فلزی سقف اصلی که در این صورت نیاز است. برداشتن قسمتی از سقف کاذب برای دسترسی به سقف اصلی.

اگر سقف کاذب ما بدون زنجیر و لوستر ما آویزان است: در این صورت اگر قرار است لوستر سبک باشد مشکلی ندارد، می توان با نصب قلاب پروانه ای روی سقف کاذب لوستر را نگه داشت.

در صورتی که وزن لوستر سنگین باشد، حتما باید زنجیر به سقف اصلی نصب کرد و از آن برای نگه داشتن زنجیر استفاده کرد.

نصب لوستر سقفی روی سقف کاذب:

لوسترهای سقفی مانند لوستر سقفی ال ای دی و اس ام دی، لوستر رشته ای و لوستر آویز که تنها از یک نقطه و توسط قلاب یا زنجیر به سقف متصل می شوند، برای افزایش وزن از چند نقطه به سقف متصل می شوند. . محصول را به طور مساوی در چندین مکان تقسیم کنید.

سقف هایی که نام بردیم سقف های کاذب با حداکثر ضخامت چند سانتی متر بوده و با فاصله از سقف اصلی به هم متصل می شوند. برای نصب پیچ روی این سقف فقط فضای کمی داریم و بیهوده از پیچ و رولپلاک استفاده می کنیم زیرا ساخت رولپلاک بر این اساس است که باید کاملا داخل سقف باشد در حالی که سقف کاذب فقط مقدار کمی. از رول پلاک خارج شده و با کوچکترین فشاری آزاد می شود.

بنابراین برای نصب لوستر سقفی روی سقف کاذب باید از پیچ پروانه استفاده کرد. پیچ پروانه با قابلیت باز شدن در قسمت میانی سقف، روی سطح سقف کاذب باز می شود و بر خلاف پیچ و رولپلاکی که به صورت عمودی به هم متصل می شوند، تبدیل به پروانه می شود. . صورت افقی در امتداد سقف قرار می گیرد و فشار را روی سقف پخش می کند.

نصب لوستر سقفی بسیار سنگین بر روی سقف کاذب:

اگر لوستر سقفی شما خیلی سنگین باشد، ممکن است سقف شما استقامت نداشته باشد و سقف شما همراه با پیچیدگی فرو بریزد. برای رفع این مشکل باید وزن لوستر را با زنجیر روی سقف انجام داد و از پیچ پروانه برای ایمن نگه داشتن لوستر استفاده کرد. این روش برای لوسترهای سقفی با قطر کم مناسب است.

برای لوسترهای سقفی سنگین که طول و عرض زیادی دارند راه حل دیگری نیز وجود دارد که با روش های ذکر شده کاملاً متفاوت است به این صورت که زنجیر باید از وسط لوستر رد شود و یک یا دو میله در طول آن قرار گیرد. باشد و عرض لوستر را قرار داده و آن را به زنجیری که در مرکز آن قرار دارد ببندید تا وزن لوستر روی میله تقسیم شود و با پیچ ملخی بتوان آن را برای حفظ محیط اطراف لوستر ثابت کرد.

لازم به ذکر است که نصب لوستر در سقف های کاذب نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد. اگر نصاب لوستر مهارت و تخصص لازم را نداشته باشد; نصب آن می تواند خطرناک باشد.

برای بسیاری از افراد نصب لوستر روی پشت بام کناف بسیار سخت و پیچیده است. زیرا نه ابزار لازم برای آن را می شناسند و نه با نحوه اتصال برق پس از نصب لوستر در سقف کاذب آشنا هستند. نصب لوستر در سقف کناف، کاذب و گچی نیازمند ابزارهایی است که در ادامه معرفی خواهد شد. وی نحوه استفاده از هر یک از این ابزارها را برای نصب لوستر در سقف گچی و انواع کاذب بیان کرد. وی همچنین با نحوه نصب اتصالات برقی که از سقف کاذب برای نصب لوستر قرار می گیرد آشنا می شود.

تشخیص سقف کاذب برای نصب لوستر

سقف کاذب انواع مختلفی دارد. از جمله این سقف ها می توان به سقف کاذب رابیتس، سقف کاذب پی وی سی، سقف کاذب چوبی و سقف کاذب گچی اشاره کرد. سقف های کاذب در زیر سقف اصلی نصب می شوند. به سقف کاذب سقف کناف نیز می گویند. دلیل استفاده از این سقف ها پنهان کردن ایرادات و عیوب سقف اصلی قبل از نصب لوستر در سقف کاذب و همچنین زیبایی است. قابلیت نصب نورپردازی بر روی سقف کاذب همچنین این سقف ها محافظ خوبی در برابر زلزله هستند.

در سقف های کاذب گچی گاهی برای استحکام بیشتر از پی وی سی یا آلومینیوم استفاده می شود. در این سقف ها فقط یک لایه نازک گچ زده می شود تا سقفی تمیز و یکنواخت به دست آید. برای نصب لوسترهای سنگین در سقف کناف یا سقف کاذب نکاتی باید رعایت شود.

نکات مهم برای نصب لوستر بر روی سقف

برای نصب لوستر سنگین روی سقف گچی باید از قلاب و زنجیر استفاده شود. زنجیری که قرار است لوستر به آن وصل شود باید وزن لوستر را تحمل کند. این زنجیر باید به سقف اصلی متصل شود. اگر نصاب فراموش کند که زنجیر نصب لوستر را نصب کند، باید قسمتی از کناف را که زیر لوستر است خراب کند.

اما اگر دارای زنجیر محکمی داشته باشد، کار سختی روبه رو نخواهیم شد. برای نصب لوسترهای معمولی در سقف کناف که وزن زیادی ندارند. می توان از قلاب های پروانه ای استفاده کرد.

ابزار لازم برای نصب لوسترهای سنگین بر روی سقف گچی و سقف کاذب

اگر نصاب سقف کاذب در حین نصب سقف گچی قلابی برای آویزان کردن لوستر نصب نکرده باشد. برای نصب لوستر در سقف کاذب باید قلاب و زنجیر در سقف نصب کرد. برای این کار به ابزارهایی مانند پیچ ​​گوشتی، مته، رول صفحه، انبردست دستی، پیچ و رول پیچ پروانه ای نیاز دارید. وی در ادامه نحوه استفاده از این ابزار را برای نصب لوستر بر روی سقف کناف و گچ بیان کرد.

نصب لوستر در سقف کاذب برای انواع لوستر یکسان است؟

لوستر سقفی انواع مختلفی دارد. لوسترهای ال ای دی، اس ام دی و نخی از انواع لوستر سقفی هستند. این لوسترها از یک نقطه تا سقف لوستر سنگین ندارند. این لوسترها برای این است که بتوانیم آنها را نگه داریم. آنها باید از چند نقطه به سقف کاذب متصل شوند. بنابراین نصب لوستر در سقف کاذب علاوه بر وزن لوستر به مدل لوستر بستگی دارد و برای انواع لوسترها یکسان نیست.

نحوه نصب لوستر در سقف گچی

برای نصب لوستر در سقف گچی ابتدا باید قلاب و زنجیر را در سقف گچی نصب کنید. اگر سقف هنوز گچ کاری نشده و ساختمان نیمه کاره است. برای نصب لوستر در سقف گچی بهترین کار این است که زنجیر را به تیرهای سقف جوش دهید. این باعث افزایش ایمنی می شود.

اگر در ساختمانی که ساخته شده و سقف آن گچ بری شده است باید موارد زیر را انجام دهید:

نحوه نصب لوستر سنگین در سقف گچی

اگر سقف از مواد کاذب ساخته نشده باشد، برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی باید از رول بولت استفاده کنید. رول بولت ها دارای اندازه هایی هستند. ظرفیت باربری رول بولت ها تا 15 وزن است. برای نصب لوستر در سقف گچی، لوستر سنگین تر است. باید از رول بولت بزرگتر استفاده کنید.

در مرحله اول برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی باید با مته ای به اندازه رول بولت سقف را سوراخ کنید. رول بولت را با کمی فشار در سقف قرار دهید. مرحله دوم نصب لوستر سنگین در سقف گچی این است که قسمت چنگکی مانند رول بولت را با انبر دستی بچرخانید تا تیغه های آن در سقف باز شود. مرحله سوم برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی آویزان کردن لوستر در براکت رول بولت است. در نهایت سیم های برق آویزان شده از سقف باید به سیم های لوستر متصل شوند.

نصب لوستر سبک در سقف گچی

اگر سقف گچی و وزن لوستر یا آباژور کمتر از 5 وزن باشد. برای نصب لوستر در سقف گچی می توانم از پیچ و رول بشقاب استفاده کنم. بنابراین، شما باید یک سوراخ در سقف گچی ایجاد کنید. بهتر است سوراخی که برای نصب در سقف گچی ایجاد می کنید به صورت اریب ایجاد کنید تا رول صفحه در سقف محکمتر شده و به راحتی جدا شود.

نحوه نصب لوستر در سقف کاذب یا کناف

سقف کاذب نصب لوستر در کناف را نمی داند یا سقف کاذب متفاوت از نصب لوستر در سقف گچی. در نصب لوستر در سقف کاذب بسیار موثر است. در ادامه روی سقف کناف لوسترهای سنگین و سبک نصب می کنیم.

نصب لوستر سنگین در سقف کاذب

اگر سقف از سقف کاذب یا سقف کناف باشد; برای نصب لوستر در سقف کاذب می توان از رول بولت پروانه ای استفاده کرد. اما حداکثر وزن لوستر برای سقف کاذب باید 10 وزنه باشد. اگر وزن لوستر بیش از 10 وزن باشد، پس از نصب لوستر بر روی سقف کنف، خطر سقوط و تخریب کاذب وجود دارد. در ادامه نصب لوستر در کناف یا سقف کاذب آورده شده است. اولین قدم برای نصب لوستر سنگین در سقف کاذب، سوراخ کردن سقف برای نصب رول بولت پروانه است.

مته ای که برای سوراخ کردن سقف استفاده می کنید باید شماره 16 باشد. برای نصب لوستر در سقف کناف باید پروانه های رول بولت را ببندید و در فشار روی سقف قرار دهید. پس از عبور از سقف ضخیم، پروانه ها در بالای آن باز می شوند. در این مرحله باید قسمت چنگک مانند رول بولت را مانند روش قبل بچرخانید تا سفت شود. در نهایت برای نصب لوستر سنگین در سقف کاذب یا کناف باید لوستر را به قلاب آویزان کرده و اتصالات برق آن را وصل کنید.

نصب لوستر سنگین در سقف کناف

اگر سقف سقف کاذب باشد و وزن لوستر سقف کاذب بیش از 10 کیلوگرم باشد. برای نصب لوستر در سقف کاذب باید از روش دیگری استفاده کرد. بخشی از سقف کناف را که قرار است لوستر در آن نصب شود تخریب کرد. سپس قلاب را به سقف اصلی جوش داد تا لوستر را در سقف کناف نصب کند. می نیز از روش اول استفاده کرد و رول بولت را به سقف اصلی متصل کرد.

باید گفت که نصب سقف کاذب مهارت، تخصص و ابزار خاص خود را دارد. وی در اینجا تمامی نکات را از خرید ابزار تا استفاده از آن و نحوه نصب لوستر بر روی سقف کناف و گچ بیان کرد. همچنین توضیح داده شد که نصب لوستر در سقف کاذب چه تفاوتی با نصب لوستر در سقف گچی دارد.

معرفی

یکی از مشکلاتی که اغلب منجر به ایجاد خطر در برق ساختمان می شود، عدم اشتباه در راه اندازی و نصب تاسیسات از جمله سیم کشی ساختمان است که ناخواسته باعث ایجاد مشکلات برقی و مالی می شود. سیم یا به اصطلاح برق ساختمان چیزی است که همیشه تصور می شود یک موضوع کاملا تخصصی است. در سیم کشی برق ساختمان مشکلات و خطراتی وجود دارد که در صورت اطمینان ممکن است باعث آتش سوزی و آسیب به ساختمان شود. برای انجام هر کاری به صورت کامل و اصولی، بهره مندی از تخصص کافی ضروری است. تخصص و تجربه دو مقوله ای هستند که کاملاً به رعایت اصول و استانداردهای رایج در آن کار مرتبط هستند.

قوانین و مقررات برق ساختمان چیست

نکته مورد توجه در برق ساختمان که باید مورد توجه قرار گیرد و برقکارها باید به آن توجه کنند تفاوت سطح دانش تجربی برق کاری با سطح دانش فنی و تخصصی در زمینه برق است. برقکارها باید بدانند که سال هاست در راه های مختلف و در پروژه های مختلف مهارت و تجربه کسب کرده اند اما نمی توانند این مهارت را کامل بدانند بلکه باید بر اساس نکات علمی و تخصصی انجام شود است

هشدارهایی برای جلوگیری از اشتباهات رایج در تاسیسات برقی ساختمان

هرگز برای سیم کشی ساختمان از افرادی که در زمینه برق ساختمان متخصص نیستند استفاده نکنید.

صفحه 36، مبحث 13، قوانین و مقررات ساختمانی ایجاب می کند که برای نصب و راه اندازی تاسیسات برقی از پیمانکاران واجد شرایط و دارای پروانه بهره برداری استفاده شود. ضمناً در بحث نظارت، ناظران زمانی زمان نظارت را شروع می کنند که کار به مراحل پایانی نزدیک می شود و اشتباهاتی صورت می گیرد، تغییر یا اصلاح نمی شود. همچنین تاکید می کند به منظور جلوگیری از استهلاک و تحمیل هزینه های گزاف از سوی تکنسین ها و بهره برداران دارای پروانه سیستم، همراه با نظارت سازمان نظام مهندسی، ساخت و ساز خود را استاندارد و تکمیل نمایید.

اتصالات بد بزرگترین اشتباه در سیم کشی برق است

اتصال سیم ها با شرایط مختلف که در بخش ها یا پانل ها قرار نمی گیرند می تواند بسیار خطرناک و حیاتی باشد. در حالی که می توانید اتصالات را خارج از پانل ها و جعبه برق خود قرار دهید که به طور خاص موقتی هستند و ملاحظات ایمنی و امنیتی را در نظر داشته باشید.

نکته بسیار مهم در اتصالات و پیشگیری از حریق استفاده از چسب برق کاملا استاندارد و نسوز است در حالی که گروهی از برقکارها از چسب برق غیر معمول برای ایجاد اتصالات بد و آتش سوزی استفاده می کنند. چسب برق استاندارد و نسوز یکی از مهمترین ابزار برقکاران در هنگام کار می باشد.

اشتباهات سیم کشی را به حداقل برسانید.

شاید یکی از بزرگترین اشتباهات سیم کشی استفاده از سیم های با قطر بیشتر برای وسایلی است که برای سطوح بالاتر به سیم های با قطر بزرگتر نیاز دارند. در صورت عدم رعایت ضوابط سیم کشی و عدم توجه به قطر سیم ها ممکن است عواقب جبران ناپذیری در انتظار خرید و استفاده از واحدهای ساختمانی باشد. سیم هایی با سطح مقطع کوچکتر، قطر کمتر یا ضعیف تر معمولاً باعث آتش سوزی در ساختمان می شوند.

عدم استفاده از تجهیزات قدیمی و قدیمی در سیم کشی داخلی ساختمان

یک کار حرفه ای علاوه بر استفاده از تجهیزات و لوازم با کیفیت، باید مراقب سازگاری انواع آن با یکدیگر و سطح مقطع سیم ها نیز باشید. به عنوان مثال از وسایل و تجهیزات قدیمی استفاده نکنید و سطح مقاومت محصولات را برای نصب لامپ و چراغ جدید در نظر بگیرید. تجهیزات قدیمی مقاومت کمتری دارند و معمولاً نیاز به نصب دارند. استفاده از مصالح فرسوده یا قدیمی یکی از علل آتش سوزی در ساختمان ها می باشد.

استفاده از لوله برق با اندازه استاندارد

برای سیم کشی تا حد امکان، سیم ها را از طریق مجرای استاندارد و اندازه مناسب عبور دهید، زیرا سیم کشی در یک مجرای شلوغ، عایق سیم را در معرض دید قرار می دهد و منجر به خطر آتش سوزی می شود. لوله های برق در اندازه های مختلف بر اساس میزان مصرف برق یافت می شوند.

سوکت های قدیمی خطرناک هستند.

برای سیم کشی برق ساختمان ها از کلید و پریزهای دست دوم و فرسوده استفاده نکنید، پریزهای قدیمی را تعویض کنید.

30 اشتباه رایج برقکاران از نگاه سازمان نظام مهندسی کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام مهندسی کشور، دکتر ایمان سریری 30 اشتباه برق کاران تجربی را که برای ناظران و مجریان حوزه تاسیسات برقی الزامی است، معرفی کرد:

1. استفاده از لوله های خود اشتعال به جای لوله های غیر خود اشتعال (معروف به نسوز).

2. عدم رعایت رنگ سیم خنثی (آبی) و سیم ارت (راه راه سبز و زرد).

3. عدم رعایت ارتفاع خروجی ها (شستشوی لباس حداقل 60 سانتی متر با فاصله 30 سانتی متر از خروجی آب).

4. پریزهای مسکونی باید دارای روکش ایمنی یا پرده محافظ کودک باشند که مشاهده می شود صدها پریز بدون حفاظ است.

5. سرب نصب نشده و سیم های جرقه زنی زیر پیچ ترمینال پیچیده و له شده اند (یا به جای سرب، سیم های جرقه زنی به هم لحیم می شوند).

6. فاصله حداقل صد و بیست سانتی متری بین لامپ و دوش حمام رعایت نمی شود.

7. بین کنتور و تابلو برق یونیت به جای کابل سیم، احتمال آسیب دیدن سیم ها و شکستگی سیم ها وجود دارد.

8. عدم استفاده از باس ترمینال خنثی و اتوبوس پایانه زمین.

9. قطر لوله به بسته نرم افزاری سیم و کابل. 1.3 (یک سه دهم) رعایت شود.

10. سیم کشی از پایان نازک کاری و گچ کاری انجام می شود.

11. برای سیستم اعلام حریق از سیم معمولی (به جای کابل مقاوم در برابر حریق) استفاده کنید.

12. برای انبارها (در ساختمان های 5 طبقه و بیشتر) لوله گذاری اعلام حریق انجام نشده و نازک کاری و گچ کاری انجام شده است.

13. خروجی در محوطه حیاط و پشت بام فاقد حفاظت نفوذ گرد و غبار و آب (IP) می باشد.

14. سیم نول و ارت را باید همراه فاز به داخل لوله های روشنایی کشید که در بسیاری از موارد سیم نول را از فاز جدا کرده و به سمت شاخه های روشنایی می کشد.

15. سیم ارت را با روشنایی اشتباه نمی گیرند.

16. به اشتباه سطح مقطع سیم نول و ارت را نیم فاز می دانند.

17. استفاده از لوله خرطومی بی کیفیت، خود اشتعال و غیر استاندارد.

18. عدم اجرای ادغام اصلی سیستم زمین با سازه ساختمان.

19. کابل آسانسور به صورت چهار رشته (بدون هادی محافظ) استفاده می شود.

20. آشکارساز آسانسور برای موتورخانه در نظر گرفته نمی شود و بعداً ناگزیر از زون غیر مرتبط منشعب می شود.

21. سوکت پکیج در محل نامناسبی قرار می گیرد (زیر پکیج تعبیه نمی شود که امکان نشتی آب و برق دارد).

22. برای تغذیه چراغ های نقطه ای از سیم یا لوله های نامناسب استفاده می شود که به هالوژن معروف هستند (حداقل باید از سیم یک و نیم میلی متر مربع استفاده شود).

23. طبق مبحث سه در هر طبقه حداقل یک اعلام حریق نصب شده و حداقل دو مدار اعلام حریق باید اجرا شود تا در صورت قطع شدن احتمالی یکی، دیگری باقی بماند.

برای هر طبقه باید اعلام حریق تعبیه شود که این امکان وجود ندارد.

24. لوله های بیرونی (سقف و حیاط) از پی وی سی می باشد که در زیر آفتاب خشک می شود. (لوله فولادی ارت شده باید تعویض شود.)

25. در اتاق خواب سه در چهار حداقل به چهار پریز نیاز است و به اشتباه یک یا دو پریز تعبیه می شود.

26. بدون نقشه اجرایی کار می کند27. آدرس دهی کابل های آنتن مرکزی انجام نمی شود و به جای سوکت وسط آنتن از سوکت های انتهایی آنتن استفاده می شود. همچنین آدرس دهی مدارها یا کلیدهای مینیاتوری تابلوهای برق انجام نشده است.

28. سیم فاز به سوراخ سمت چپ خروجی متصل است (فاز باید به سوراخ سمت راست وصل شود).

29. لوله مورب در دیوار مجاز نمی باشد.

30. برای کولر آبی پشت بام کلید ایزولاتور سه پل یا چهار پل (چند قطبی) تعبیه نشده و در نتیجه خطر برق گرفتگی در حین سرویس ایجاد می کند.

 

سوالات متداول

چرا باید از افراد متخصص در برق رسانی ساختمان استفاده شود؟

سیم کشی یا برق کشی ساختمان یک کار کامل است و مردم عادی نمی توانند آن را انجام دهند، چرا برق کاران حرفه ای قوانین و استانداردهای لازم را رعایت می کنند و آسایش و راحتی را برای زندگی در ساختمان با بهترین کیفیت و قیمت مناسب به ارمغان می آورند. . آنها آوردند

قوانین مهم در برق ساختمان چیست؟

استاندارد فیوزها توجه به محل قرارگیری وسایل برقی رعایت فاصله در سیم کشی رعایت استاندارد سطح مقطع سیم ها انتخاب انشعابات مناسب

در ساختمان برای نصب جعبه برق چه باید کرد؟

نصب جعبه توزیع در ساختمان زیبایی فضای داخلی آن را از بین می برد، بنابراین تا حد امکان باید از آن اجتناب کرد، اما در صورت امکان می توان آن را در ارتفاع 30 تا 50 متری از پشت بام نصب کرد.

اندازه مناسب برای سیم کشی چیست؟

قطر مناسب برای سیم کشی اکثر پریزها و شعله های کم مصرف 1.5 است اما برای لوستر و پریزهای اصلی بهتر است از سیم 2.5 استفاده شود.

آمپر برق خانه چقدر است؟

روی قبض برق مقدار آمپر برق یا خانه شما نوشته شده است; که در اکثر موارد واقعی معادل 1/32 است.

شعله برق ساختمان چیست؟

به آن سوکت شعله نیز می گویند. تعداد پریزهای برق یا تعداد شعله های آتش یکی از عوامل تعیین کننده هزینه برق ساختمان است.

فیوز کنتور برق ما مدام می پرد، مشکل از کجا می تواند باشد؟

طبق اعلام اداره برق، فیوز خانه باید 25 آمپر باشد و استفاده از فیوزهای آمپر بالا مستلزم اخذ مجوز و پرداخت هزینه بیشتر است، زیرا فیوز خانه 25 آمپر است که در زمان استفاده از کولر بویژه در ساعات گرم تابستان فیوز می پرد ، زیرا آمپر مورد نیاز کولر در چنین شرایطی بیشتر از آمپر فیوز خواهد بود، بنابراین فیوز مینیاتوری منفجر می شود. در صورت استفاده از فیوز کارتریج، این نوع فیوز در این شرایط می سوزد.

چرا قیمت سیم های با قطر یکسان اینقدر متفاوت است؟

دلیل این تفاوت قیمت به این دلیل است که در سیم ها از مس استفاده می شود، زیرا هر چه مقدار آن در سیم ها بیشتر باشد کیفیت آن بهتر است. به همین دلیل برخی از برندها سیم های برق را با قیمت های بسیار بالاتری به فروش می رسانند.

طبق قوانین برق ساختمان فاصله کلید و پریز از کف و لامپ از سقف چقدر است؟

در حین کار برق باید فاصله مشخصی بین سیم ها رعایت شود. مثلاً فاصله پریزها از کف باید 30-40 متر و فاصله کلیدها از کف 110-120 سانتی متر باشد. آویزهای لامپ باید حدود 30 تا 50 سانتی متر از سقف فاصله داشته باشند.

ساختمان برق

ساختمان تا مجموعه سیستم های برق ساختمان، از اصلاح و بازسازی سیم های برق، تعویض و نصب پریز و کلید برق، سقف نور مخفی، دیوارکوب و روشنایی داخلی، بهینه سازی فیوزها و بازسازی و نصب جعبه فیوز، تابلوهای برق، آنتن. به آن سیستم های مرکزی، امنیتی و غیره می گویند.

طراحی داخلی قبل از برقکشی ساختمان، یکی از مهم ترین عوامل اصلاح سیستم الکتریکی ساختمان در حال ساخت (به ویژه روشنایی مخفی) به گونه ای است که مکان های روشنایی (روشنایی دیواری و روشنایی مخفی)بهتر است سیم کشی برق قبل از ساختمان مشخص شود تا سیستم روشنایی توکار اجرا شود در غیر این صورت سیم کشی برق ساختمان نمایان می شود که طبیعتا جلوه خوشایندی به همراه نخواهد داشت. همچنین آشپزخانه واحد مسکونی نیاز به سیم کشی مهندسی و برق اولیه دارد. محل قرارگیری پریزها در آشپزخانه و نوع استفاده از هر پریز بسیار مهم است. به عنوان مثال، ماشین لباسشویی و مایکروفر نباید به برق وصل شوند یا فر گازی با هم باشند. زیرا در صورت استفاده از این دو وسیله، فشار زیاد روی خط سیم باعث ذوب شدن پوشش سیم می شود. همچنین انتظار هود و چراغ های زیر کابینت آشپزخانه را نیز نباید فراموش کرد. با توجه به اینکه برای نور زیر کابینتی از لامپ LED استفاده از سیم 1/5 برای این منظور کافی است.به عنوان یک قاعده کلی، 2/5 سیم برای سیم کشی پریز برق و 1/5 سیم برای سیم کشی روشنایی استفاده می شود.

همچنین برای روشنایی بهتر است از فیوزهای مینیاتوری نوع B و برای پریزها از فیوزهای مینیاتوری نوع C استفاده شود.همچنین بهتر است از فیوز کمتر از 25 آمپر استفاده شود. در غیر این صورت احتمال داغ شدن فیوز و پریدن آن در هنگام بیرون کشیدن از برق توسط لوازم خانگی بسیار زیاد است. کارفرمایان از تثبیت کننده ها استفاده می کنند. دستگاه استابلایزر معروف به فاراتل در ایرانوسیله ای است که از نوسانات برق جلوگیری می کند. در واقع دستگاه فاراتل از شوک ناشی از نوسانات برق شهری جلوگیری می کند. برای استفاده از دستگاه استابلایزر در منزل ابتدا محل مناسبی را نزدیک جعبه فیوز نصب می کنیم. با توجه به وزن دستگاه استابلایزر حدود 40 وزنه باید از محل ساخته شده اطمینان حاصل کرد.سپس برق شهری که از کنتور اصلی ساختمان می آید باید به دستگاه استابلایزر متصل شود و از دستگاه به جعبه فیوز خروجی شود. به این ترتیب کل ساختمان برق رسانی به دستگاه یا تثبیت کننده نوسان برق شهری مجهز می شود.

قطر سیم البرز مصرفی بر اساس جدول مهندسی برق ساختمان می باشد. به گونه ای که تعیین علمی قطر سیم از بروز افت آمپر و نوسانات ولتاژ به ویژه در ساختمان های اداری و تجاری و منازل که از کولرهای پرمصرف استفاده می کنند جلوگیری می کند. هزینه جعبه فیوز بر اساس آمپر مصرفی انتخاب می شود. در ساعت پیک مصرف، جعبه فیوز سیستم برق را قطع می کند تا به وسایل برقی آسیب نرسد که به آن فیوز می گویند.

خاموش شدن متناوب و آزاردهنده جعبه فیوز معمولا در ساختمان های تجاری اتفاق می افتد که جعبه فیوز مناسب بسیار مهم است. همچنین قطر و طول سیم را می توان با مصرف برق ساختمان انتخاب کرد، جریان مقاومتی در سیم افزایش می یابد که در نهایت منجر به ذوب شدن پوشش پلاستیکی سیم و آتش گرفتن جعبه فیوز می شود. حریق در ساختمان های برق بیشتر در واحدهای اداری رخ می دهد که بر اساس جداول مهندسی برق ساختمان به راحتی قابل اجرا می باشد.

ساختمان سیم کشی

برای سیم کشی ساختمان، به لوازمی نیاز دارید که هر برقکار لیست خریدی از آنها را به کارفرما می دهد. برای سیم کشی ساختمان استفاده از لوله نسوز پلیکا 20 ضروری است که به آن لوله برق نیز می گویند. لوله برق در دو نوع خشک و انعطاف پذیر در بازار موجود می باشد.

هر چه وزن لوله پولیکا بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می شود. همچنین برای اتصال لوله برق به مفصل آرنج استفاده می شود. یکی دیگر از مواد پرکاربرد در سیم کشی ساختمان لوله خرطومی است. لوله خرطومی برق برای سیم کشی در پشت بام کناف و کاربردهای فراوانی دارد.

دو دلیل مهم برای استفاده از لوله برق و شیلنگ وجود دارد. یکی از آسیب های سیم کشی و سایر شرایطی که در آینده نیاز به تعویض سیم کشی ساختمان دارد، استفاده از فنر مخصوص برای کارهای برقی جایگزین می شود. یکی دیگر از مواد پرکاربرد در برق ساختمان، جعبه برق است. جعبه برق برای قرار دادن مکانیزم کلید و پریز نصب می شود. استفاده از جعبه برق در ساختمان توصیه می شود.

همچنین برای سیم کشی ساختمان بهتر است از سیم پخش کن استفاده شود. در صورتی که ساختمان دارای برق سه فاز پشت کنتور داخل واحد باشد، برای تبدیل برق سه فاز به برق تکفاز باید از قسمتی به نام کنترل فاز استفاده شود. استفاده از برق سه فاز در منازل مسکونی برای وسایل معمولی عملا غیرممکن است اما معمولاً برای دستگاه های فن کویل سقفی و داکت اسپلیت از برق سه فاز استفاده می شود.

در اکثر ساختمان ها سیستم برق رسانی ساختمان و آنتن مرکزی از کف به گونه ای اجرا می شود که سیم فاز اصلی از کنتور اصلی که معمولاً در خارج از ساختمان نصب می شود و در دسترس مامور سازمان برق پس از نصب می باشد. وارد جعبه فیوز داخل واحد می شود. از طریق طبقه ساختمان با امکانات ساختمانی ساخته شده است. در نتیجه اصلاح و ساخت کلی سیستم برق رسانی ساختمان و آنتن مرکزی و نور مخفی تنها در صورت تخریب کف و اصلاح کلید و تخریب دیوار امکان پذیر است.

همچنین جهت محافظت از سیم های برق و آنتن مرکزی ساختمان در برابر پوسیدگی و دسترسی آسان به ابتدا و انتهای مسیر برق رسانی ساختمان، سیم برق در قسمت پایین لوله برق پلیکا و از طریق شیلنگ در دیوار قرار می گیرد. در تصویر سیم کشی ساختمان در صورت عدم عبور از سقف کاذب باید از لوله خرطومی استفاده کرد و لوله پولیکا به دلیل عدم مقبولیت مناسب نیست. مزیت اصلی استفاده از لوله و شیلنگ پلیکا این است که پس از مدتی جریان سیم قطع شد، می توانید سیم قبلی را با فنر مخصوص جدید و بدون هیچ خطری برای گچ کاری دیوار یا کف تعویض کنید.

منظور از برق ساختمان چیست؟

ساخت و ساز یعنی انجام کلیه کارهای برقی مربوط به برق یک ساختمان مسکونی، اداری و تجاری. مواردی مانند: سیم کشی برق ساختمان یا اصلاح آن، نصب کلید و پریز یا تعویض آن، نصب نور مخفی و هر نوع نورپردازی داخلی و نما و نصب تابلوهای برق، نصب و نصب فیوز تا نوسازی، تعمیر و بهينه سازي. آنها و نصب جعبه فیوز، نصب آنتن مرکزی و سیستم های امنیتی و … طراحی برق ساختمان جزء اصلی سیم کشی برق یک خانه است اما می توان از اجرای آن استفاده کرد زیرا در اکثر موارد طراحی گروه با گروه اجرا متفاوت است.

مهمترین عوامل تعمیر و تعمیر سیستم برق ساختمان

اگر قصد دارید خانه خود را بسازید، باید بدانید که یکی از مهم ترین عوامل سیم کشی مجدد، نور پنهان آن است که به تنهایی می تواند دکوراسیون داخلی منزل شما را متحول کند. برای اطمینان از اینکه نورپردازی مورد نظر شما دقیقا اجرا شده است، می توانید از طراح برق خود بخواهید طرحی را شبیه سازی کند تا نشان دهد خانه دقیقاً چه شکلی خواهد بود. البته این کار توسط نرم افزار خاصی انجام می شود.

موضوع دوم داشتن نقشه برق است. همیشه به یاد داشته باشید که هنگام ساخت یک ساختمان مسکونی بدون داشتن نقشه برق، سیم کشی، سیم کشی و سیم کشی را انجام دهید، زیرا ساختن ساختمانی مانند طراحی روز اول نیاز به نقشه دارد.

روش های ساخت برق را بشناسید

دو روش کلی برای برق انداختن ساختمان وجود دارد. روش مواجهه و روش داخلی. روش روکشی همانطور که از نامش پیداست سیم کشی آن بر روی سطح دیوارها و سقف انجام می شود. در این روش نیازی به حفر کانال و کنده کاری روی دیوارها نیست.در این روش سیم ها بدون لوله یا شیلنگ یا حفاظ روی دیوار هستند که بزرگترین ایراد این روش است و در ساختمان های نوساز اصلا استفاده نمی شود. روش تکمیل برق رسانی تکمیلی استفاده می شود، یعنی مکان هایی که در صورت نیاز ساختمان الکتریکی به روشنایی بیشتر در معرض دید قرار می گیرند. اما در سیم کشی توکار تمام سیم ها داخل لوله و همچنین لوله ها داخل کانال هستند. در روش توکار لازم است کانالی برای نصب لوله ها حفر شود. فرورفتگی روش معمول برق رسانی انواع ساختمان ها است.

ما برای زندگی روزمره خود به برق وابسته هستیم. شدت این وابستگی در مواجهه با قطعی برق چند ساعته بیشتر نمایان می شود. با توجه به نیاز ما به برق و وسایل برقی، هرچه برق رسانی ساختمان توسط افراد ماهر بهتر و دقیق تر انجام شود، نتیجه بهتری حاصل می شود. در این مقاله نکات مربوط به اصول برق کاری ساختمان را گردآوری کرده ایم تا با نظارت بر برق کاری خود از کیفیت نهایی کار مطمئن شوید. مطالعه این مقاله می تواند این مقاله را به کسانی توصیه کند که می خواهند ساختمان مورد نظر یا پروژه برق رسانی واحدهای مسکونی و تجاری خود را برق دار کنند.

انواع خدمات برق رسانی ساختمان

ساختمان برق دارای مجتمع بوده و شامل خدمات زیر می باشد:

نصب و راه اندازی وسایل برقی

تعمیر سیم و کابل ساختمان

تعمیر انواع لوازم خانگی و برقی

برقی سازی ساختمان های جدید

رعد و برق صنعتی

فیوز و کنتور برق

سیم کشی و کابل کشی برق

عیب یابی و رفع مشکلات برق ساختمان

نصب کلید و پریز

داکت کشی

نصب و عیب یابی تابلوهای برق صنعتی

نکاتی که باید هنگام استفاده از برق ساختمان در نظر بگیرید

سیم کشی و برق رسانی ساختمان از جمله کارهایی است که در حین ساخت، ساخت و ساز و پس از انجام کار انجام می شود. همچنین نصب و نگهداری وسایل برقی جدید و یا تعمیر سیم کشی ساختمان نیز در حوزه برق کاری ساختمان می باشد. اهمیت برق کاری ایمن و ابتدایی بر هیچکس پوشیده نیست، به همین دلیل برای حفظ ایمنی ساکنان خانه باید در استفاده از برقکار بسیار دقت کرد. ویژگی های ساختمان های یک برقکار خوب به شرح زیر است:

قابل اعتماد باشد

مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد.

سریع تصمیم بگیرد.

مهارت مدیریت زمان داشته باشد.

با اصول برقی سازی ساختمان و ضوابط ایمنی و مقررات نظام مهندسی آشنا باشد.

در برق مهارت کافی داشته باشد.

مطمئن باشد و اخلاق او را بررسی کنید.

چگونه یک برقکار خوب برای برق ساختمان پیدا کنیم؟

برای انتخاب برقکار ساختمان از راهنمایی دیگران.

به تخصص و تست برق توجه کنید.

قبل از شروع کار برق ساختمان، به طور واضح در مورد هزینه و قیمت با برقکار توافق کنید.

هنگام برق رسانی ساختمان، رعایت نکات ایمنی را در اولویت قرار دهید.

اصول برق رسانی ساختمان از صفر تا صد

ساختمان در سه مرحله برق دار می شود:

قبل از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوارها

تفکری که در این مرحله انجام می شود به شرح زیر است:

طراحی پلان برق ساختمان.

تراز کردن جعبه کلیدها و شیار زدن مسیر لوله ها

حفاری برای نصب کلید و پریز و نقاط روشنایی

زیرسازی و نصب لوله های برق

نصب جعبه فیوز، آنتن، ماهواره و تلفن

اجرای سیستم ارتینگ ساختمان

قرار دادن لوله فولاد یپس از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوارها

توضیحی که در مرحله دوم انجام می شود به شرح زیر است:

نصب و نظافت جعبه کلید و پریز

قرار دادن سیم در لوله پلیکا

قرار دادن کابل های محافظ

کابل کشی برق، تلفن، آنتن، ماهواره و آیفون

سیم های اتصال

قلع کاری و عایق کاری اتصالات

پس از رنگ آمیزی و تکمیل کف

در پایان برای نهایی کردن برق‌رسانی، موارد زیر را انجام می‌دهند:

تمام کلیدها و پریزها را ببندید

بستن پایانه های سر سیم ها

نصب دتکتورهای دود و شستشو

نصب آیفون تصویری، آنتن مرکزی و نور مخفی

نصب پایه سینی برق روی دیوار

نصب لوله زیر سینی برقی

قوانین و مقررات اصول برق رسانی ساختمان

در خصوص ایمنی تاسیسات برقی، آیین نامه ها و دستورالعمل های برق توسط سازمان نظام مهندسی تدوین می شود که افراد تایید نهایی باید آن را انجام دهند. در ادامه چند نمونه از این دستورالعمل ها را در رابطه با ارتفاع استاندارد نصب کلید و پریز و فاصله سیم کشی می خوانیم:

ارتفاع کلید و پریز

ارتفاع كليه كليدهاي چراغ: 110 تا 120 سانتيمتر

ارتفاع سوکت در آشپزخانه: 60 و 120 سانتی متر

ارتفاع خروجی در حمام: 120 سانتی متر

ارتفاع کلید کولر: 130 سانتی متر

کلیدها باید در ساختمان توسط لیزر یا شیلنگ تراز شوند.

شکاف در اصول برق رسانی ساختمان

الف) فاصله کلیدهای ساختمانی از کف: 110 تا 120 سانتی متر

 

ب) فاصله پریز برق، تلفن و آنتن ساختمان از کف: 30 تا 40 سانتی متر

 

ج) فاصله جعبه فیوز ساختمان از لوله های گاز و آب: 1 متر

 

د) فاصله پنل آیفون با گوشی ساختمان از کف: 140 تا 150 سانتی متر

 

ه) فاصله آویزان لامپ ها از سقف ساختمان: 30 تا 50 سانتی متر

 

و) فاصله قوطی ها از ساختمان: 15 تا 25 متر

سطح استاندارد سیم ها در ساختمان اصول برق

الف) سیم های مورد استفاده برای روشنایی ساختمان: سطح مقطع 1.5 میلی متر

 

ب) سیم های مورد استفاده برای پریزهای ساختمان: سطح مقطع 2.5 میلی متر

 

ج) سیم های مورد استفاده به عنوان سیم های اصلی برق: مقطع 4 میلی متر

 

د) سیم های مورد استفاده برای کولر آبی: مقطع 2.5 میلی متر

 

ه) سیم های مورد استفاده برای کولر گازی: مقطع 4 میلی متر

فیوزهای استاندارد

الف) ظرفیت ها: فیوز روشنایی 10 آمپر

 

ب) ظرفیت فیوز برای سوکت: آمپر

 

ج) فیوز کولر گازی و فیوز اصلی ساختمان: 20 آمپر

 

د) ساختمان فیوز برای کنتور: 25 آمپر

 

خلاصه مراحل برق کاری ساختمان یک طبقه

اگر کار یک ساختمان را به مراحل مختلف تقسیم کنید، روش کار بسیار ساده می شود. به همین منظور مراحل کلی سیم کشی خانه یک طبقه را به صورت گام به گام برای شما آورده ایم تا در ادامه هر قسمت را توضیح دهیم:

 

۱_انتخاب نوع سیستم الکتریکی

۲_تهیه و طراحی نقشه سیم کشی ساختمان

۳_علامت گذاری محل جعبه های برق، پریز و روشنایی روی دیوار و سقف

۴_نصب جعبه های برق روی دیوار

۵_دیوار شیاردار برای عبور لوله ها

۶_لوله کشی

۷_سیم کشی برق ساده

۸_نصب تجهیزات روشنایی

انواع سیستم سیم کشی برق ساختمان

سیم کشی برق  ساختمان یک طبقه را می توان با کمک روش هایی انجام داد که در ادامه به معرفی دقیق هر یک می پردازیم:

برقکاری روکار

اگر تصمیم کابل های برق را از دیوار و سقف عبور دهد، این مدل سیم کشی برق یا سطحی نامیده می شود که برخی آن را ساده ترین سیم کشی ساختمان می دانند.

در این روش برای زیباتر شدن کار، سیم های برق را از کانال عبور می دهیم که روش انجام آن را در کانال کشی سیم کشی اکسپوز توضیح می دهیم.

سیم کشی برق داخلی

در روش سیم کشی برق توکار ساختمان، لازم است در حین ساخت خانه، برق کاری انجام شود، زیرا در این مدل، سیم های برق در داخل لوله های پی وی سی یا لوله های خورشیدی قرار گرفته و وارد شیارهای لوله می شوند.

توضیحاتی که دادیم بیشتر یک تعریف کلی از نحوه ساخت سیم کشی به صورت توکار است، این روش برای چندین مدل در ساختمان قابل اجرا است:

سیم کشی برق داخلی با جعبه توزیع

این روش بیشتر در ساختمان های یک طبقه قدیمی استفاده می شود. به این ترتیب روی هر کلید و خروجی یک جعبه توزیع در ارتفاع کمتری به اندازه 30 سانتی متر از سقف قرار می گیرد. دلیل آن عدم استفاده از این مدل در ساختمان ها به دلیل عیب یابی سخت سیستم سیم کشی به روش توکار با جعبه توزیع است.

سیم کشی برق داخلی با استفاده از جعبه کلید و پریز

در این روش از همان جعبه کلید و پریز به عنوان جعبه توزیع استفاده می شود با این تفاوت که سیم جعبه بزرگتر است تا علاوه بر کلید و پریز، گذرگاه ها نیز داخل آن قرار گیرد. با کمک سیم کشی برق داخلی، تعمیر سیم کشی ساختمان با استفاده از جعبه کلید و پریز آسان تر می شود.

نمودار سیم کشی ساختمان به زبان ساده

مرحله دوم کار مربوط به تهیه نقشه برق ساختمان می باشد. این مرحله پیشرفت در فرآیند سیم کشی ساختمان است. زیرا در نقشه سیم کشی ساختمان تمامی قسمت های مهم تجهیزات مورد استفاده در مدار الکتریکی مشخص شده است و با کمک همین علائم اپراتور می تواند لوله کشی و سیم کشی مورد نیاز را انجام دهد.

تهیه نقشه سیم کشی برق ساختمان جهت قرار دادن باکس، کلید و پریز برق ضروری است. اگر به نرم افزار نقشه کشی دسترسی پیدا کردید، می توانید با یک قلم و کاغذ ساده، یک نمودار سیم کشی بر اساس نوع ساخت ایجاد کنید.

طبق مقررات ملی ساختمان در مبحث سیزدهم، اولاً علائم ترسیمی مورد استفاده در نقشه کشی برق ساختمان باید با استاندارد IEC باشد و ثانیاً در کنار علائم هر یک از تجهیزات الکتریکی میزان انرژی مصرفی و غیره. مشخصات مهم باید ذکر شود.

از جمله قسمت هایی که باید در نقشه برق کاری ساختمان یک طبقه مشخص کنید می توان به محل قرارگیری تجهیزات زیر اشاره کرد:

‌.کمد دیواری

.لگن شستشو

.توالت

.دوش

.بستر

.فر

.سینک ظرفشویی

.ماشین لباسشویی

.ماشین ظرفشویی

در نقشه سیم کشی اصلی ساختمان یک طبقه اصلی علاوه بر تجهیزات ذکر شده در قسمت فوق شامل خطوط تلفن، روشنایی، پریز برق و آنتن می باشد. اما از آنجایی که قرارگیری این قسمت باعث شلوغی نقشه می شود، لازم است برای هر یک نقشه های کارشناسی تهیه شود.

نکات مهم در طراحی پلان نورپردازی ساختمان یک طبقه:

.چیدمان چراغ ها باید به گونه ای باشد که یک چراغ در وسط سقف قرار گیرد.

.لامپ را با استفاده از نقشه قطری با امکانات اتاق روی سقف قرار دهید.

.محل کلید برق نباید پشت درب ورودی یا تجهیزات مورد استفاده در فضا باشد.

.انتخاب جریان نامی کلید، نوع و محل نصب کلید باید بر اساس کاربرد و محل استفاده باشد.

.حداقل فیدر مجاز برای مدار روشنایی 10 آمپر است.

.برای کلیدهای مینیاتوری باید ضریب مجاورت و ضریب کاهش محیط را در نظر گرفت.

پلان پریز برق در ساختمان یک طبقه

با نقشه پریز برق می توان محل قرارگیری تجهیزات برق ساختمان، اتو، لباسشویی، تلویزیون و … را انجام داد. در ادامه با استفاده از این نقشه باید ارتباط پریزها و اتصال آنها با تابلو توزیع برق مشخص شود.

نکات مهم در نقشه پریز برق ساختمان یک طبقه

هر مدار خروجی نباید بیش از 12 پریز مربوط به استفاده عمومی را تغذیه کند.

تمامی پریزهای سه فاز و تک فاز باید مجهز به سیم ارت باشند.

نوع پریزهایی که برای مکان های خانه مانند حمام، سرویس بهداشتی، پارکینگ و حیاط استفاده می شود باید دارای ارت و سرپوش بوده و دارای حفاظ کامل باشد.

حداقل ارتفاع مجاز از کف برای نصب پریز برق 30 سانتی متر می باشد.

برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی می توان ارتفاع 110 تا 120 سانتی متر از کف را برای پریز در نظر گرفت.

ارتفاع پریز برق از کابینت آشپزخانه بین 20 تا 30 سانتی متر می باشد.

پریز تلفن و آنتن ساختمان باید در ارتفاع بین 30 تا 40 سانتی متر نصب شود.

ساختمان یک طبقه دارای پارکینگ و حیاط می باشد که ارتفاع استاندارد پریز برق در این مکان ها 110-120 سانتی متر خواهد بود.

ابزار مورد نیاز برای اجرای سیم کشی ساختمان

علاوه بر نقشه کار برق، سیم یا کابل، جعبه فیوز، قوطی و لوله های برق، برای اجرای سیم کشی برق به یک سری ابزار نیاز داریم:

مته چکشی یا چکش و مداد

برای پروژه های سنگین ساختمانی از چکش های دوار برای ایجاد سوراخ و شیار استفاده می شود تا قطر و اندازه شیارها و سوراخ های کف، دیوار و سقف یکسان باشد و کار با سرعت بیشتری انجام شود.

اما اگر قصد سیم کشی ساختمان یک طبقه را دارید، داشتن دریل چکشی یا چکش و مداد برای مبتدیان کافی است.

تیغ فرش

برای کارکرد لوله ها لازم است لوله های پی وی سی یا لوله خرطومی برقی در اندازه های محاسبه شده و مورد نیاز برش داده شود. به همین دلیل تیغ فرش ضروری است.

تراز

تراز کردن جعبه کلید، خروجی و جعبه فیوز یکی از الزامات کاری به منظور حفظ استانداردهای سیم کشی ساختمان است.

رشته رنگی

این ساختمان یک طبقه به نظر شما بزرگ است، اینقدر کلید و پریز، یعنی از ارتفاع کلید و پریز بهتر از رنگ رشته کنار تراز استفاده کنید.

شیلنگ تراز

در ساختمان در حال ساخت که نیاز به کار الکتریکی دارد، سطح زمین معمولاً تراز نیست. در این شرایط می توان از شیلنگ تراز برای تعیین ارتفاع کلیدها و پریزها از کف ساختمان استفاده کرد.

توجه داشته باشید که شلنگ تراز نباید هوا در آن باشد و باید کاملاً آب باشد. در ادامه آموزش سیم کشی برق ساختمان نحوه استفاده از این ابزار در محل کار را بیان کرد.

آموزش برق رسانی ساختمان یک طبقه به زبان ساده

در این قسمت قصد داریم روش سیم کشی ساختمان را از مراحل اولیه عملی کار یعنی از ساخت دیاگرام سیم کشی به زبان ساده و مرحله به مرحله برای شما توضیح دهیم:

الف) تعیین محل نصب قوطی ها

ابتدا با استفاده از شلنگ تراز، ارتفاع سوکت ها را از روی زمین تعیین کنید. این مقدار معمولاً 50 سانتی متر از کف است که 10 سانتی متر آن برای کف و 40 سانتی متر باقی مانده برای نصب پریزهای برق، تلفن و آنتن در نظر گرفته شده است.

اگر طبق نقشه سیم کشی ساختمان که از قبل تهیه کرده اید، محل های نصب پریز و کلید هم تراز نیست، آن را به کمک ریسمان رنگی تراز کنید. اگر همچنان کلیدها و سوکت ها را با یک رشته رنگی تراز می کنید، زمان استفاده از شلنگ تراز است.

استفاده از شیلنگ تراز با کمک دو نفر انجام می شود. به این ترتیب که یک نفر سایز اصلی را با شلنگ نگه می دارد و به تعداد مورد نیاز به فرد ضربه می زند. یعنی آنقدر شلنگ را بالا و پایین می کند که سطح آب دو سر شلنگ یکسان باشد. به این ترتیب سطح آب در انتهای دوم شیلنگ کد ارتفاعی را که با انتهای اول تراز شده است به ما می دهد.

هنگام استفاده از شیلنگ تراز فقط یک نفر انگشت خود را روی شلنگ می گذارد تا آب از آن خارج نشود. اگر هر دو نفر دست به دست هم بدهند، اندازه ها تغییر می کند.

.نصب و راه اندازی جعبه کلید و پریز

پس از اتمام این مرحله باید محل قرارگیری پریزهای تلفن، برق و روشنایی انجام شود و قوطی آنها در جای خود قرار گیرد.

اطمینان حاصل کنید که لبه های جعبه برق با سطح گچ سیاه مطابقت دارد. همچنین فاصله هر قوطی با بعدی می تواند استاندارد باشد تا در هنگام نصب دچار مشکل نشوید. با تراز کردن تصاویر عمودی و افقی بررسی کنید که قوطی ها کاملاً در یک راستا باشند. سپس قوطی ها را با گچ به دیوار ببندید.

ب) لوله گذاری

قسمت بعدی سیم کشی ساختمان لوله کشی است. لوله کشی بخش مهمی از سیم کشی برق است. بهتر است به ازای هر 50 یا 70 متر مربع برای خروجی های چند فاز مختلف بسته به متراژ و وسعت مکان و بر اساس استاندارد یک خط تامین روشنایی در نظر گرفته شود.

 

توصیه ما به شما استفاده از لوله های پی وی سی سایز 13.5 برای لوله کشی و اتصال پریز تلفن و لوله های برق از طریق کف می باشد.

قوانین لوله کشی

از طول لوله و طول سیم برق استفاده کنید.

لوله ها باید از شکستگی و آسیب در امان باشند.

برای لوله کشی مدلی را انتخاب کنید که کمترین زحمت را می طلبد و به سرعت انجام می شود.

لوله کشی روشنایی

لوله کشی روشنایی ساختمان به قسمت های مختلفی تقسیم می شود:

انواع مدل های لوله کشی روشنایی

قبل از انجام لوله کشی روشنایی لازم است مدل لوله کشی در ساختمان بر اساس نقشه مشخص شود.

لوله کشی در ساختمان های دارای سقف کاذب

ساختمانی که برای برق می خواهیم سقف کاذب داشته باشد، روش لوله کشی در چنین ساختمانی بسیار ساده است.

متریال سقف برای لوله کشی ساختمان هایی که سقف کاذب دارند مهم نیست. یعنی سقف کاذب فرقی نمی کند از نوع خرگوشی باشد یا کناف، در هر صورت روش کار به این صورت است:

1.ابتدا باید محل لوله را روی دیوار مشخص کنیم و برای قرار دادن لوله ها روی دیوار مورد نظر تا سقف شیار عمودی ایجاد کنیم.

برای قرار دادن لوله ها روی دیوار مورد نظر تا سقف شیار عمودی تعیین و ایجاد کنید.

2.لوله را از قسمت شیاردار عبور داده و پس از رسیدن به سقف کاذب یک زانویی به سر لوله اضافه می کنیم. سپس لوله مستقیماً از سقف کاذب حرکت می کند تا به محل روشنایی برسد.

3.در آن نقطه دوباره یک زانو به سر لوله متصل می شود تا لوله خم شود و به سمت پایین حرکت کند، یعنی محل کلید یا جعبه توزیع. برای این منظور باید شیار مورد نیاز برای عبور لوله روی دیوار ایجاد شود.

لوله کشی در ساختمان های بدون سقف کاذب

اگر ساختمان یک طبقه ما بدون سقف کاذب باشد، نصب لوله برای ما کمی سخت می شود. به این ترتیب باید لوله برق را به جای عبور از سقف کاذب از طبقه بالا هدایت کرد. اگر در بالای ساختمان طبقه وجود ندارد، باید لوله را از کف پشت بام عبور دهید. به همین دلیل است که می گوییم این روش کمی سخت تر و البته پرهزینه تر است.

روش لوله کشی در ساختمان های بدون سقف کاذب به شرح زیر است:

1.شیار مورد نیاز را روی دیوار ایجاد می کنیم اما پس از رسیدن به سقف، لوله سقفی را بزرگتر از قطر لوله می کنیم تا لوله از سوراخ حرکت کند و به سمت کف طبقه بالا برود.

2.لوله از کف حرکت می کند و پس از رسیدن به قسمت روشنایی سقف نیاز به سوراخکاری دارد.

3.در نهایت، لوله به صورت عمودی از طریق سوراخ روی دیوار سوراخ می شود.

4.لوستر یا لامپ را در وسط سقف قرار دهید، سقف اتاق، پذیرایی و آشپزخانه را سوراخ می کنیم و لوله آرنجی را از سقف آویزان می کنیم.

عبور لوله برق از زیر سقف ساختمان بدون سقف کاذب امکان پذیر نیست زیرا حداکثر گچ روی سقف یک سانتی متر است در حالی که قطر لوله حداقل 3 متر است. بنابراین گچ کار نمی تواند لوله را با گچ بپوشاند.

لوله کشی برای پریزهای برق

لوله کشی پریز برق به دو صورت طبقه بندی می شود:

لوله کشی در  سقف

لوله کشی در کف

پریزهای برق باید در ارتفاع 30 تا 40 سانتی متری از کف نصب شوند. اگر لوله کشی از کف باشد، اندازه لوله مورد استفاده بسیار کمتر خواهد بود. زیرا برای روش انجام این مدل از لوله کشی کافی است لوله برق را 40 سانتی متر پایین تر به سمت کف هدایت کرده و پس از عبور از کف و رسیدن به خروجی بعدی در ساختمان 40 سانتی متر به بالا هدایت شود.

در روش لوله گذاری در سقف حداقل 2.5 متر لوله را تا رسیدن به سقف و روی دیوار ادامه می دهیم به طوری که 2.5 متر از لوله را از حرکت روی سقف و محل کلید روی لوله عبور می دهیم.

 

با نوک انگشت متوجه می شوید که روش کف از نظر لوله های پریز برق بسیار مقرون به صرفه تر از روش سقفی است. زیرا مصرف لوله و سیم کمتر بوده و علاوه بر آن نیاز به شیارکاری کاهش می یابد. در نتیجه هم در زمان و هم در هزینه صرفه جویی می شود.

استثنائات برای لوله کشی پریزهای برق در کف

توجه داشته باشید که در پروژه هایی که از لوله کشی کلید و پریز در کف ساختمان استفاده می کنند نمی توانید شرایط زیر را تعیین کنید:

1.در صورتی که ساختمان مورد نظر در حال ساخت باشد نظارتی وجود ندارد و ممکن است لوله های برق کف ساختمان بر اثر ضربات گچ بری ها و ساختمان های دیگر آسیب ببینند.

2.قرار نیست کف ساختمان بعد از اتمام لوله کشی شود.

3.در صورتی که قصد داریم در بالاترین ساختمان نیز کارهای برقی انجام دهیم.

4.طبق مبحث 13 مقررات ملی ساختمان، نصب لوله های برق در کف اماکنی که احتمال سیلاب آب وجود دارد مانند آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی ممنوع است.

.سیم کشی

پس از اتمام مراحل لوله کشی نوبت به آموزش سیم کشی ساختمان می رسد. برای این کار باید سیم برق داخل لوله ها قرار داده شود و برای این کار از فنر استفاده می شود.

در برق کاری ساختمان های یک طبقه و کوچک در صورت نبود سیم ارت از دو سیم استفاده می شود. اما اگر سیم ارت وجود داشته باشد، به سه سیم نیاز داریم. سیم زرد همیشه نشان دهنده سیم زمین، سیم آبی همیشه نشان دهنده سیم خنثی و سیم دیگر نشان دهنده سیم فاز است.

اگر سیم یا ارت زرد و سیستم مربوط به آن در ساختمان وجود ندارد، از سیم های آبی استفاده کنید. به این ترتیب از سیم های درجه 1/5 برای سیستم روشنایی و سیم های درجه 2/5 برای پریز استفاده می کنید.

روش برق رسانی ساختمان به شرح زیر است:

1.سر فنردار فنر سیم کشی را داخل آن قرار داده و پس از عبور کامل از لوله از آن طرف لوله خارج می شود.

2.یک سر سیم های آبپاش را با سیم چین جدا کنید و با چسب پد به انتهای فنر خاردار وصل کنید و از کنار فنر بکشید تا از لوله عبور کنند.

3.سیم ها را به اندازه برش دهید و همین مراحل را در سیم کشی برای لوله های دیگر تکرار کنید.

اگر حرکت سیم در داخل لوله دشوار است، کافیست مقداری گریس روی سر فنر بمالید تا حرکت سیم نرم‌تر شود.

.سیم کشی روشنایی

برای سیم کشی روشنایی و کلیدهای دو پل، سه رشته سیم باید از لوله عبور کند. سیم اول خنثی و دو سیم دیگر برای لامپ اول و دوم است.

می توانید رنگ فازها را مثلا سبز و قرمز انتخاب کنید، در این صورت لامپ اول سیم قرمز و لامپ دوم سیم سبز یا بالعکس خواهد بود. دقت داشته باشید که سیم های مربوط به لامپ ها در جهت دیگری قطع نشود.

هنگام سیم کشی ساختمان، هرگز از سیم های دوبل یا خالی در داخل لوله برق استفاده نکنید.

سیم کشی جعبه فیوز

برای کابل یا برق ورودی از فیوز 25 آمپر، برای روشنایی از فیوز 10 آمپر و برای سوکت از فیوز 16 آمپر استفاده کنید.

همیشه یک فیوز 10 و 16 آمپری دیگر را به عنوان پشتیبان در جعبه فیوز نگه دارید.

لوله های ورودی را به جعبه فیوز بچینید و در جای خود محکم کنید.

در مرحله بعد، لوله های داخل جعبه فیوز را به شاخه های خود در ساختمان وصل می کنید.

منبع تغذیه یا پریز برق را برای بارهای پرمصرف مانند ماشین لباسشویی و یخچال در نظر بگیرید.

تاسیسات

با اتمام مرحله نصب، کار سیم کشی ساختمان یک طبقه ما به پایان می رسد.

نصب پریزهای برق

سیم کشی و نصب پریز برق بسیار ساده است و تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که از اتصال محکم آنها مطمئن شوید. با این حال پیشنهاد می کنیم تماشای فیلم نحوه سیم کشی و نصب پریز برق در ساختمان را از دست ندهید.

محل فیلم، نحوه سیم کشی و نصب پریز برق

اما نصب کلیدها یک سری جزئیات دارد:

کلیدهای پل تک پیچ

کلیدهای تک پل دارای تعدادی پیچ به رنگ قرمز یا رنگ متفاوت نسبت به سایر پیچ ها هستند که سیم به این پیچ به صورت منبع تغذیه یا فاز ایجاد می شود.

سیم قرمز کلید فقط اتصال فاز است، یعنی سیم باید همان رنگی باشد که در واقع هست. توجه داشته باشید که رنگ های آبی و زرد نباید به این پیچ وصل شوند. اطلاعات جامع تر در مورد کلیدهای تک پل را در آموزش نحوه سیم کشی کلیدها و پریزهای تک پل بخوانید.

محل فیلم نحوه سیم کشی و نصب کلید برق ساختمان

کلیدهای پل دوتایی

فاکتوری که در مقاله نحوه سیم کشی کلید دوبلکس به آن اشاره کردیم، این نوع کلید قرمز را می توان برای پل اول سیم و برای پل بعدی رنگ دیگری به جز آبی و زرد انتخاب کرد.

ختم سیم در جعبه فیوز

پس از اتمام عملکرد کلید، پریزها و لامپ ها، نوبت به مهمترین کار سیم کشی یعنی پیچاندن سیم ها در داخل جعبه فیوز می رسد.

اگر به جای جعبه فیوز از جعبه توزیع استفاده می کنید، لازم است به کمک ترمینال ها اتصالات را به گونه ای انجام دهید که فاز و صفر به ترمینال ها متصل شده و انشعابات از آن جدا شوند. با انجام این مراحل به جعبه فیوز می رسید که باید در این مکان از سیم های رنگی مختلف ساماندهی شود.

به این ترتیب پوشش سیم های آبی به تصویر کشیده می شود که در انتها طول می کشد و تنها به یک رشته سیم اول تبدیل می شود، به عبارت دیگر سیم اول را می توان به قطع سیم های آبی تعبیر کرد. ، برهنه کنید و انتهای سیم دوم را بگیرید. به آن وصل شوید. این کار را به همین صورت تا آخر بنویسید و در نهایت یک رشته سیم به دست می آید که باید به شبکه اول وصل کنید.

اما در مورد سیم فاز قضیه فرق می کند، به این ترتیب فاز ورودی شبکه را به فیوز 25 آمپر وصل می کنید و از خروجی فیوز 25 آمپری یک انشعاب به هر یک از فیوزها می گیرید تا تکمیل شود. منبع تغذیه سپس سیم های انتخاب شده برای فاز را به خروجی هر یک از فیوزها وصل کنید. توجه داشته باشید که صحافی ها را محکم و تمیز انجام دهید تا مشکل فنی پیش نیاید.

چگونه یک ساختمان را بدون سیم برقی کنیم؟

شاید بعد از شنیدن این جمله و مطالعه این مقاله جامع ساختمان برای آموزش برق به زبان ساده، انجام برق ساختمان بدون سیم برایتان کمی عجیب به نظر برسد.

اما تعجب کنید، با پیشرفت علم و فناوری، حتی سیم کشی بی سیم نیز امکان پذیر است. تعریف دقیق این روش در سیستم خانه هوشمند خلاصه شده است. در این ماژول های هوشمند در قسمت هایی مانند نصب پریز یا جعبه توزیع ساختمان نصب می شوند تا نیازی به نصب کلید، پریز و باکس توزیع نباشد.

ماژول های خانه هوشمند با کمک سنسورها اطلاعات را جمع آوری کرده و به سیستم مرکزی خانه منتقل می کنند تا دستورات لازم از مرکز به اپراتورهای خانه هوشمند ارسال شود.

اگر می خواهید از روش جدید سیم کشی ساختمان یعنی سیستم خانه هوشمند استفاده کنید، سه روش پیش روی شماست:

1.سیستم سیم کشی یا اتوبوس جداگانه

در این روش اطلاعات جمع آوری شده به کمک 2، 1 و 4 جفت سیم به مرکز کنترل منتقل می شود تا پس از تجزیه و تحلیل و بررسی پیام قطع یا وصل جریان برق صادر شود. توجه داشته باشید که در سیستم سیم کشی مجزا، سیم ها کاملا از سیستم برق ساختمان جدا هستند.

2.سیستم سیم کشی یا PLC

اگر از این سیستم در سیم کشی خانه هوشمند خود استفاده کنید، بدون نیاز به سیم کشی مجزا و با کمک سیم های برق موجود در ساختمان منتقل می شوند. در این روش ماژول هایی برای دریافت اطلاعات از مرکز کنترل و انتقال آن به اپراتورها نصب می شود.

3.سیستم بی سیم

روش بی سیم توجه عموم را به خود جلب کرده است، زیرا سرعت انتقال اطلاعات بسیار بالاست و نیازی به تغییر سیم کشی ساختمان نیست و از طرفی اجرای این روش آسان است.

توجه داشته باشید که اجرای سیم کشی بی سیم یا خانه هوشمند مانند سیم کشی ساده ساختمان نیازمند چندین مرحله از جمله نقشه کشی، تسطیح، شیاربندی، لوله کشی، سیم کشی و سیم کشی تا آخرین مرحله سیستم برق هوشمند توسط تکنسین خبره است. . ساخته و تست شده است.

نکات مهم در سیم کشی ساختمان

به‌عنوان خلاصه و پایان صحبت‌هایمان، لازم دانستیم توصیه‌های مهمی در مورد چگونگی کشش ساختمان مسکونی برای صرفه‌جویی در مصرف برق ارائه کنیم:

تا حد امکان از مشغله کاری روی دیوارها و قوطی ها خودداری کنید.

در حین لوله کشی از لوله های شکسته استفاده نکنید.

اگر مسیر لوله کشی از بوش برای اتصال لوله ها طولانی است از آنها استفاده کنید و لوله ها را با لنت وصل کنید.

تعداد نورهای داخل ساختمان را با دقت انتخاب کنید، مثلا یک نور برای اتاق سیم کشی اتاق خواب و یک شب برای خواب کافی است.

سعی کنید لامپ ها را در مرکز اتاق ها قرار دهید و پذیرایی لامپ ها در امتداد ترکیب قرار گیرند.

اندازه گیری ها را در هر مورد حتما رعایت کنید تا به سیم کشی آسیبی وارد نشود و ظاهر آن نامناسب باشد.

توجه داشته باشید که رنگ پیچ کلیدها هرگز اشتباه نیست.

در حمام از کلید و پریز ضد آب استفاده کنید و چراغ حمام را داخل حباب شیشه ای قرار دهید.

هنگام نصب کلیدها و پریزها در داخل جعبه فیوز حتما از تراز کننده برای تراز کردن آنها استفاده کنید.

هرگز سیم های تلفن و برق را با هم از داخل یک لوله عبور ندهید.

سیم های جامپر را داخل ترمینال قرار دهید، حتی اگر فقط یک رشته سیم داخل ترمینال پرش نشده باشد، می تواند اتصال برقرار کند.

مهمترین چیز این است که در هنگام نصب مراقب باشید تا خدای ناکرده آسیب نبینید.

نتیجه

در این مطلب با آموزش سیم کشی ساختمان به زبان ساده همراه شما بودیم و سیم کشی ساختمان را از صفر تا صد با هم مرور کردیم. روش هایی که از آموزش های داده شده می توان برداشت کرد، هر یک از مراحل اجرای سیم کشی برق، از آماده سازی نقشه تا سیم کشی سیم ها، بسیار تخصصی است و نیاز به مهارت و دانش کافی دارد.

 

بنابراین با مهربانی می خواهند که اگر در زمینه برق فقط کافی هستند، هرگز خودتان را استخدام نکنید و فقط از یک برقکار استفاده کنید.

خلاصه ای از آنچه در این مقاله گفتیم

تهیه نقشه سیم کشی، نصب باکس های برق، شیاربندی، لوله کشی، سیم کشی و نصب تجهیزات روشنایی از مهمترین مراحل برق رسانی ساختمان می باشد.

سیم کشی برق را می توان به یکی از دو روش انجام داد: سیم کشی در معرض و سیم کشی توکار در ساختمان.

در زمان تهیه نقشه برق ساختمان، محل لوله کشی و نصب کلید، پریز و روشنایی باید در پلان های مختلف ساختمان های خاص باشد.

قبل از اینکه جعبه کلید و پریز را روی دیوار نصب کنیم باید محل نصب آن روی دیوار مشخص شود و سپس شیارها و کنده کاری های لازم انجام شود.

سیم کشی خود ساختمان به بخش های خاصی مانند سیم کشی روشنایی، سیم کشی تلفن و سیم کشی جعبه فیوز تقسیم می شود.

در حین کار برق خانه نباید از سیم های شکسته استفاده کرد و لوله های برق سالم و محکم باشند.

سیم های درجه 1/5 برای سیستم روشنایی و 2/5 سیم سایت برای خروجی استفاده می شود.

اگر می‌خواهیم بدون استفاده از سیم به برق‌رسانی ساختمان کمک کنیم، باید از سیستم خانه هوشمند استفاده کنیم.

کارهای برقی ساختمان فقط باید توسط افرادی انجام شود که دوره های آموزشی سیم کشی ساختمان را گذرانده اند.

پرسش و پاسخ متداول در ساخت و ساز برق

 

آیا می توان سیم برق را از کلید به پریز وصل کرد؟

نه این کار مجاز نیست. زیرا سوکت ها برای هر خط روشنایی باید جدا باشند و سطح مقطع آنها یکسان نباشد.

فاصله تجهیزات نوری از سقف تا لوستر چقدر باید باشد؟

حدود 30 تا 50 سانتی متر فاصله کافی است.

برای روشنایی ساختمان از چه سیمی باید استفاده کرد؟

سیم رعد و برق با مقطع 1.5

برای پریزهای آشپزخانه از چه سیمی باید استفاده کرد؟

سیم رعد و برق با مقطع 2.5

یکی از مهمترین عملیات در ساخت و ساز برقی شدن آن است. این کار باید به گونه ای اجرا شود که برای ساختمان لازم است.

اگر به هر دلیلی کوچکترین اشتباهی در سیم کشی برق ساختمان رخ دهد، ساکنان تا زمانی که در آن مکان زندگی می کنند برای استفاده از برق دچار مشکل می شوند.

قرار دادن کلید و پریز در محل نامناسب باعث نارضایتی ساکنین می شود. زیرا به راحتی نمی توان به آن دسترسی پیدا کرد.

سیم کشی ساختمان را باید به کارشناس این حرفه سپرد تا با تجربه و مهارت خود مکانی امن برای زندگی ساکنین بیابد. برق کاران حرفه ای قوانین و استانداردهای لازم را رعایت کرده و آسایش و راحتی را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب برای ساختمان به ارمغان می آورند.

قوانین مهم در سیم کشی برق ساختمان

از جمله مقررات قوانینی که در برق ساختمان مورد توجه قرار می گیرد به شرح زیر است:

فیوزهای استاندارد استاندارد

فیوزها در قسمت های مختلف ساختمان برای مصارف مختلف نصب می شوند. در سیم کشی باید توجه داشت که فیوزها با دستگاه الکتریکی انتخاب می شوند.

برای مثال فیزیکی، فیوز روشنایی 10 آمپر، فیوز سوکت 16 آمپر، فیوز کنتور 25 آمپر و فیوز اصلی ساختمان 20 آمپر است.

توجه به محل قرارگیری وسایل برقی

یک برقکار حرفه ای می داند که وسایل برقی در کجای ساختمان قرار دارند، بنابراین طبق ذهن خود سیم کشی را انجام می دهند.

مکان هایی که لباس ها، اجاق ها، بسته ها، هود، یخچال و سایر اقلام در آن قرار می گیرند باید به پریز دسترسی داشته باشند.

صاحبان خانه باید بتوانند بدون زحمت از وسایل برقی خود استفاده کنند، بنابراین توجه به محل قرار دادن این وسایل بسیار مهم است. تعداد سوکت ها باید به اندازه ای باشد که نیازی به سیم های ارتباطی نباشد.

فاصله در سیم کشی

در حین کار برق باید فاصله مشخصی بین سیم ها رعایت شود. مثلاً فاصله پریزها از کف باید 30-40 متر و فاصله کلیدها از کف 110-120 سانتی متر باشد.

آویزهای لامپ باید حدود 30 تا 50 سانتی متر از سقف فاصله داشته باشند. یک برقکار با این فاصله آشناست و در حین کار آن را رعایت می کند.

سطح مقطع استاندارد سیم ها

سطح مقطع سیم های مورد استفاده برای روشنایی 1.5 میلی متر، سیم دوشاخه 2.5 میلی متر، سیم برق اصلی 4 میلی متر، سیم کولر آبی 2.5 میلی متر و سیم کولر آبی 4 میلی متر است.

شاخه های مناسب را انتخاب کنید

در سیم کشی برق ساختمان، انشعاب کنتور باید دارای ظرفیت کافی باشد تا در صورت افزایش انرژی بار الکتریکی در خانه، ولتاژ افت نکند و یا وسایل حفاظتی قطع نشود.

تعداد انشعابات داخلی نیز باید به گونه ای انتخاب شود که در صورت سوختن فیوز، کل ساختمان دچار خاموشی نشود. اگر تعداد انشعابات بیشتر باشد، ضریب پایایی بیشتر خواهد بود.

نکات مهم در ترسیم کلید و پریز

نقشه کشی برق ساختمان به معنای ترسیم محل لامپ ها، کلیدها و پریزها و بارهایی است که دارای اسناد روی نقشه هستند.

در این نقشه محل وسایل برقی مشخص شده و با توجه به آنها برق کاری انجام می شود.

در ترسیم نقشه این اثر باید به نکات زیر توجه کرد:

تقسیم بندی جعبه در ساختمان زیبایی درونی آن را از بین می برد. بنابراین تا حد امکان از قرار دادن آن در ساختمان خودداری کنید.

سوئیچ ها در جایی نصب می شوند که می توان به راحتی به آنها دسترسی داشت. محل قرارگیری کلیدها نباید باعث سردرگمی افراد شود.

سیم های سوکت تلفن باید در لوله های جداگانه گیرنده باشد.

مکان هایی که برای عبور لوله های برق در ساختمان مشخص می شود نباید به مقاومت ساختمان آسیب برساند.

سیم های مورد استفاده برای تلویزیون و آنتن را می توان در لوله های گیرنده جداگانه و مستقیم قرار داد.

تاسیسات برقی باید در یک خط در نقشه ساختمان ترسیم شوند. در صورت امکان پذیرفته می شود قبل از ترسیم نقشه از قسمت های مختلف ساختمان بازدید کرده و بهترین مکان را برای استقرار آن در نظر بگیرید.

کابل ها و لوله ها آنها را از زیر گچ کاری عبور می دهند، بنابراین باید یک تکه باشند.

اگر قرار است سیم ها از کف ساختمان عبور کنند باید از لوله های پلاستیکی یا فولادی استفاده کرد.

فیوزهای مینیاتوری نباید برای بیش از 10 فیوز استفاده شود.

در مکان های الکتریکی مانند حمام، کابل ها هرگز نباید روی زمین قرار گیرند.

خروجی های حمام باید سرپوشیده و دور از آب باشد.

برای تغذیه هود در طراحی آشپزخانه و قرار دادن آن درست بالای اجاق گاز، می توانید یک سیم خنثی و یک سیم فاز را از خروجی اجاق گاز بردارید.

علاوه بر نصب پریز برای وسایل برقی، بهتر است برای سایر وسایل ضروری نیز پریز در نظر بگیرید.

برای تراشیدن محل کلیدها و پریزها ابتدا باید محل آنها را با خط تراز بر اساس استانداردهای لازم و فاصله مناسب از کف مشخص کنید سپس اقدام به تراش دهید.

مراحل برق رسانی ساختمان

به طور کلی، ساخت سیم کشی برق را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد:

مرحله اول

نقشه کشی کلیه سیستم های روشنایی، صوتی، تلفنی و …

تراز کردن جعبه کلید و تعیین خط تراز

تعیین مسیر لوله ها و ایجاد شیار با استفاده از دستگاه شیار

حذف محل قوطی ها

سوراخ کردن محل روشنایی در سقفنصب جعبه کلید روی دیوار

تعمیر لوله پلاستیکی ورودی و خروجی لوله ها در داخل جعبه فیوز

پوشش کامل روی لوله لایه کف ساختمان

نصب جعبه فیوز بر اساس مکان مشخص شده روی نقشه

مرحله دوم

اجرای ساختمان در مرحله دوم پس از کف سازی و سفید کاری دیوارها انجام می شود و شامل موارد زیر می باشد:

لوله های اضافی را برش دهید

سیم کشی داخل لوله پلیکا (این کار بر اساس رنگ، قطر و نوع سیم ها و بر اساس استاندارد انجام می شود.)

سیم کشی برق از داخل جعبه فیوز و عبور آن از سینی برق

اتصالات داخل جعبه کلید، جعبه فیوز، جعبه آنتن، تلفن

قلع کاری کلیه اتصالات و انتهای سیمها

عایق ارتباطی

اجرای روشنایی و کابل کشی برق بیرون ساختمان

مرحله سوم

مرحله سوم اجرای برق کاری ساختمان پس از اتمام نازک کاری و شامل مراحل زیر می باشد.

نصب کلید و پریز و تراز کردن آنها

نصب ترمینال روی سر سیم ها

نصب آشکارساز در مکان های تعیین شده

بستن فیوزهای داخل جعبه فیوز

آیفون را نصب کنید

نصب آنتن مرکزی

نصب سیستم های روشنایی در قسمت های مختلف

نصب پایه سینی برق روی دیوار

نصب لوله زیر سینی برقی

کابل کشی از تابلو برق روی سینی برق و داخل لوله ها به الکتروموتورها و مصرف کننده ها

شماره گذاری انتهای سیم ها و اتصال آنها به الکتروموتورها و مصرف کننده ها و ترمینال نصب شده در زیر تابلو برق.

هزینه برق رسانی ساختمان

با توجه به متراژ ساختمان برق، تعداد کلید و پریزها و عواملی از این دست، افرادی که می توانند با متخصصان این حرفه چک کنند، یک تقریب را انجام می دهند و سپس یک برقکار حرفه ای را برای این کار انتخاب می کنند.

حرف پایانی

توصیه اطلاعات ارائه شده در این مقاله اطلاعات مفید و ارزشمندی را به خصوص در سیم کشی برق ساختمان در اختیار شما عزیزان قرار داده است. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

چرا باید از افراد متخصص در برق رسانی ساختمان استفاده شود؟

سیم کشی یا برق کشی ساختمان یک کار کامل است و مردم عادی نمی توانند آن را انجام دهند، چرا برق کاران حرفه ای قوانین و استانداردهای لازم را رعایت می کنند و آسایش و راحتی را برای زندگی در ساختمان با بهترین کیفیت و قیمت مناسب به ا

فنر سیم کشی

برای عبور سیم از لوله ها به این دستگاه نیاز داریم. در سایزهای مختلف در بازار موجود می باشد. مثل 6 متری، 10 متری، 15 متری، 20 متری و … طرف با توپ فلزی وارد لوله می شود و به سیم دیگر وصل می شود. در فواصل زیاد بهتر است از فنرهای ضخیم و قوی برای تسهیل انتقال نیرو به فنر و برای فواصل کوتاه و پیچ در پیچ از فنر نازک تری استفاده شود. برق آنلاین در شمال غرب تهران به صورت شبانه روزی.

دستگاه دیگری که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد دستگاه فنر برقی است. در این دستگاه با نصب دوک نخ نایلونی و قرار دادن لوله های مخروطی دستگاه در لوله برق و بمب هوا، دستگاه رزوه به همراه گوینده تعبیه شده روی آن به سرعت حرکت کرده و از سمت دیگر خارج می شود. اکنون می توان سیم کشی را با اتصال سیم به نخ انجام داد. این دستگاه در اجرای پروژه های بزرگ کار را بسیار سریع می کند که نمونه ای از آن در شکل نشان داده شده است. اما داشتن آن در ابتدا خیلی ضروری نیست. شما یک برقکار آنلاین در شمال شرق تهران می خواهید.

متر فلزی (برقکار آنلاین)

دستگاهی برای اندازه گیری طول که در اندازه های مختلف موجود است. در کار برق یک نمونه پنج متر در سه متر کافی است. یک برقکار آنلاین شبانه روزی را از ما بخواهید.

سیم چین

این یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد برای سیم کشی است، اگرچه بسیاری از برقکاران برای سیم کشی نیز از آن استفاده می کنند. اما این اشتباه است و بهتر است فقط برای چیدن استفاده شود. برای راحتی برقکار آنلاین در چندین مدل دستگیره ارگونومیک ساخته شده است.

دم باریک

برای نگه داشتن سیم یا پیچ استفاده می شود و به دلیل نوک بلند و باریکی که دارد در جاهایی که امکان کار و نگه داشتن سیم با دست وجود ندارد استفاده می شود. کاربرد خوبی پیدا می کند.

 

دم باریک ها در اندازه های مختلف ساخته می شود و در کارهای برقی بهتر است نوک بلندتری داشته باشد.

 

انبردست

نوعی انبر است که برای نگه داشتن، پیچاندن، خم کردن و برش سیم و کابل یا حتی برش یا خم کردن قطعات فلزی کوچک استفاده می شود. مانند پیچ ​​یا قطعات فلزی و بیرون کشیدن میخ از چوب استفاده می شود. همچنین ابزار مناسبی برای ایجاد اتصالات سیم یا کشیدن سیم می باشد.

سیم لخت کن

یک نمونه اتوماتیک سیم کش است که دارای یک فک ثابت و یک فک متحرک است. فک متحرک دارای سوراخ هایی با قطرهای مختلف است و برای نقاط مختلف سیم استفاده می شود. فک ثابت سیم را نگه می دارد و با جمع آوری دسته های این دستگاه فک متحرک با دندانه های سیم کاتر حرکت می کند که بدون زخمی شدن سیم، روکش را جدا می کند.

Wireshow را فشار دهید

برای فشار دادن سیم نمایش روی سیم استفاده می شود. طبق استاندارد نظام مهندسی سر سیم افشان. یا باید لحیم و سیم کشی شوند. یا می توان با استفاده از سیم برش متناسب با اندازه سیم و فشار دادن آن، آنها را یکپارچه کرد. دوش سیمی سیلندرهای فلزی نرمی هستند که روی قسمتی از سیم قرار می گیرند. هر نمایش سیمی رنگ منحصر به فرد خود را دارد. مثلا برای سیم 1.5 از مشکی استفاده می شود. برقکار آنلاین در تمام مناطق تهران.

سرسیم پرس

سیم ها معمولا قوی تر از سیم هستند. زیرا فقط یک پوشش سیم برهنه است، اما سر گرد یا سوزن یا دوشاخه نیز ایجاد می کنند. به همین دلیل به آن سر سیم می گویند. به عنوان مثال از نوع گرد یا حلقه ای برای قرار دادن یا به عبارتی برای اتصال سیم زیر پیچ روی زمین و میله های جدید تابلو توزیع استفاده می شود.

 

ست های زیادی از تجهیزات پرس و ایرشو و وایرشو در بازار موجود است که هم برای وایرشو و هم برای وایرشو به شکل های مختلف ساخته می شوند و بهتر است برای کارهای مختلف همه آنها برقکار داشته باشید.

اره برقی

برای برش اجسام فلزی و پلاستیکی کاربرد دارد و در مدل ها و اندازه های مختلف موجود است.

 

برقکار آنلاین می تواند انواع لوازم برقی را برای شما نصب کند. اره برقی از چهار قسمت، پیچ، تیغه اره و کمان اره تشکیل شده است. جهت تیغه اره در کمان اره باید به گونه ای باشد که دندان ها رو به جلو باشند. تیغه ها بر اساس تعداد دندان ها در این دسته طبقه بندی می شوند و به آن TPI (مخفف TEETH PER INCH) می گویند. به عنوان مثال، یک تیغ اره با TPI=18. یعنی هجده دندان در هر اینچ (25.4 میلی متر) دارد.

هر چه TPI بالاتر باشد، برای اجسام سخت تر دندانه دارتر است و هر چه TPI کمتر باشد، دندانه درشت تر و برای اجسام نرم تر است. مانند کمپلکس یا مس استفاده می شود. اره با TPI = 18 انتخاب خوبی برای کاربردهای عمومی است. اندازه های استاندارد با اعداد TPI 14، 18، 24 و 32 هستند. شما یک برقکار آنلاین با تجهیزات کامل از ما می خواهید.

 

 


مثلاً فرض کنید در دو سر لوله چند سیم همرنگ وجود دارد و امکان جداسازی سیم ها وجود ندارد و می توانید قسمت بالا و پایین سیم ها را مشخص کنید. در اینجا فقط اهم متر می تواند به شما کمک کند. برقکار آنلاین فوری شبانه روزی در کل تهران.

 

بی شک تمیزی و ظرافت کار بستگی به ابزاری دارد که در دست استاد کار است. هرچه دقیق تر و کارآمدتر باشد، از کار خود لذت بیشتری خواهید برد و نتیجه زیباتر و اصولی تر خواهد بود.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی ابزارسازی، روزانه چیزهای جدید و متنوع زیادی در دنیا ساخته می شود که کار را برای انسان آسان می کند. اما همه این ابزارها به خصوص برای مبتدیان اصلا ضروری نیستند. همیشه نمی تواند بدون لطف باشد. در اینجا مهم ترین ابزار را به شما معرفی می کنیم و کاربرد آن را به زبانی ساده در حد تجربه عملی خود توضیح می دهیم. ارسال فوری برق آنلاین به تمام مناطق تهران.

توجه به ابزارهای جدید برای استفاده از ابزارهای قدیمی مثلا تسطیح لیزری سرعت خط تراز را بسیار افزایش داده و کار را آسان کرده است. اما چون سطح لیزری داریم به این معنی نیست که نمی دانیم یا نمی خواهیم بدانیم چگونه از شیلنگ تراز استفاده کنیم. زیرا ممکن است این دستگاه ها آسیب ببینند یا باتری آن تمام شود و کار را برای فردی که به آن وابسته است سخت کند. برای اعزام برقکار به تهران تماس بگیرید.

لباس های کار

می تواند ساری یک تکه یا دو تکه (پیراهن مجزا، شلوار مجزا) باشد.

باید با توجه به آب و هوای منطقه و از پارچه ضخیم و سبک و نخی با دوخت ساده تهیه شود.

باید با اندام فرد راحت و در عین حال شیک باشد تا هنگام بالا و پایین رفتن از نردبان و نشستن و برخاستن فرد را اذیت نکند.

کفش ایمنی

در محیط کار باید از کفش ایمنی برای محافظت از مچ پا در برابر پیچ خوردگی و محافظت از مواد زائد و برش استفاده شود. این کفش دارای مدل مخصوص برای کارهای برقی است که نوک آن کامپوزیت بوده و در داخل آن از پنجه آهنی استفاده نشده است. استفاده از ایمنی مناسب هنگام خرید کفش بسیار نادر است. ارسال آنلاین برقکار جهت تعمیر کانکشن در غرب تهران.

جعبه ابزار

برای نگهداری و نگهداری ابزار باید از جعبه ابزار استفاده شود. مدل های مختلفی از نظر اندازه و جنس، فلز یا پلاستیک و پارچه در بازار وجود دارد. جعبه نشان داده شده در شکل یک جعبه فلزی است که امکان جداسازی ابزارهای مختلف در طبقات مختلف را دارد.

ارسال آنلاین برقکار به شمال تهران

پیچ گوشتی

با توجه به انواع سر پیچ ها به صورت دو یا تخت، چهار طرفه، شش نقطه ای، خورشیدی و … ساخته می شوند اما انواع دو طرفه و چهار طرفه آن بیشترین کاربرد را برای شما خواهند داشت. انتخاب پیچ گوشتی مناسب برای سهولت در یافتن وسایل برقی، زیرا اشتباه می تواند به پیچ های دستگاه آسیب برساند و دستگاه را غیر قابل استفاده کند.

 

یک پیچ گوشتی از سه قسمت میله یا محور و سر تشکیل شده است. شما یک برقکار آنلاین با ابزار کامل از ما می خواهید.

پیچ گوشتی تخت یا دو طرفه

بر اساس عرض سر پیچ طبقه بندی و نامگذاری می شوند. مثلاً 150*8: یعنی عرض لبه صاف سر پیچ گوشتی هشت میلی متر و طول میله آن 150 میلی متر است. بهتر است در جعبه ابزار خود پنج اندازه مختلف داشته باشید.

پیچ گوشتی های چهار طرفه

در این پیچ گوشتی ها گشتاور سفت شدن پیچ بیشتر از دو طرف آن است و بر اساس قطر میله طبقه بندی می شوند و برخی از اندازه های متریک قطر میله و در برخی موارد کد PH روی آنها نوشته می شود. دسته ها به عنوان مثال، 100 * PH2؛ یعنی طول میله 100 میلی متر و قطر آن 6 میلی متر (PH2=6 میلی متر) است. برقکار کل تهران.

این مثال یعنی چهار پخ 100*PH2 برای باز و بسته کردن پیچ کنتاکتورها و فیوزهای مینیاتوری مناسب است، کدهای دیگر عبارتند از:

PH0000=1.5mm

PH000=2mm

PH00=2.5mm

PH0=3mm

PHI=4.5mm

PH2 = 6 میلی متر

PH3=8 میلی متر

PH4=10mm

بهتر است حداقل سه پیچ گوشتی چهار طرفه در اندازه های مختلف در جعبه ابزار خود داشته باشید.

پچ گوشتی های مخصوص

نمونه ای از پیچ گوشتی دارای دسته ضخیم تر و میله کوتاه است که به آن پیچ گوشتی گوشتی می گویند و در جاهایی که نمی توان از پیچ گوشتی با دسته های بلند استفاده کرد استفاده می شود. برق انلاین ایمان در غرب تهران را از ما بخواهید.

نمونه دیگر فولاد بلندی دارد که بخشی از آن داخل دسته قرار می گیرد و برای ضربه در نظر گرفته شده است و به این نوع پیچ ضربه ای ضربه ای می گویند.

پیچ گوشتی برقی قابل شارژ

این شبیه به یک مته کوچک با باتری قابل شارژ است، برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود. به گونه ای ساخته شده است که هنگام سفت کردن پیچ، هنگام سفت شدن پیچ، برق توسط کلاچ از پیچ خارج می شود. در کنار این دستگاه یک شارژر وجود دارد که برای شارژ باتری ها استفاده می شود. اندازه گشتاور سفت شدن پیچ در این دستگاه قابل تنظیم است. برخی از مدل ها هم برای بست و هم برای سوراخ کاری طراحی شده اند و برخی فقط برای سیم پیچی طراحی شده اند. ارسال آنلاین برق به مرکز تهران

نکته:

۱_جنس سر پیچ گوشتی باید کروم وانادیوم باشد و آهنربا شود. (برق آنلاین)

۲_آهنربا به نگه داشتن صفحه روی سر پیچ گوشتی کمک می کند و کار را برای ما انجام می دهد.

۳_هرچه دسته ضخیم تر باشد، قدرت بیشتری برای باز و بسته کردن پیچ ها دارید. حتما یک پیچ گوشتی قوی برای وسایل ضروری داشته باشید. زیرا استفاده از پیچ گوشتی با دسته کوچک برای باز و بسته شدن پیچ های بسیار ساده باعث آسیب جدی به مچ دست می شود.

فاز متر (برق آنلاین)

سیم نول برای تشخیص سیم فاز استفاده می شود و در انواع مختلف در بازار موجود است.

فازمتر جیبی ساده:

ساده ترین نوع آن مطابق شکل زیر است که با قرار دادن میله آن روی فاز و فشار دادن عقربه به عنوان قطب منفی یا صفر پشت فازمتر، لامپی داخل آن روشن شده و فاز می شود. شناسایی شده. در این مثال می توان جریان برق ورودی به میله فلزی فازمتر را با برخورد با آن کاهش داد و خطری برای آن وجود نخواهد داشت. در کمتر از نیم ساعت در شرق تهران برق آنلاین می خواهید.

نکته:

۱_استفاده از این فازمترها فقط در ولتاژهای پایین تا 500 ولت توصیه می شود. زیرا در ولتاژهای بالا کاملا خطرناک است.

۲_اگر داخل لوله یا داخل کابل چند سیم با هم هست و فقط یکی از آنها واقعاً به فاز وصل است و با این فازمتر به دنبال سیم فاز می گردید، ببینید تمام سیم ها فازمتر را روشن می کنند. این نشان می دهد که عملکرد این نوع فازمترها چندان قابل اعتماد نیست. اعزام برقکار آنلاین به 22 منطقه.

فازمتر دیجیتال

برای تشخیص جریان های AC و DC استفاده می شود و با اتصال نوک فلزی آن به فاز و فشردن دکمه مربوطه مقدار ولتاژ نوشته می شود و به ولتاژ و وجود فاز پی می بریم. به این معنا که اعداد به صورت دیجیتالی و قابل مشاهده نوشته می شوند و همچنین از نظر امنیت نسبت به نمونه های قدیمی ساده تر است.

فازمتر القایی

ویژگی این فازمترها نسبت به موارد ذکر شده عدم اتصال مستقیم فلزی سیم می باشد. این دستگاه به ولتاژ 90 تا 1000 ولت متناوب حساس است.

با نزدیک کردن نوک این آشکارساز فاز به سیم فاز برق. حتی اگر جریانی وجود نداشته باشد، LED آن روشن می شود یا بوق می زند.

با این دستگاه به دلیل اینکه به صورت القایی کار می کند، سیم فاز را می توان از روی دیوار یا موانع باریک تشخیص داد.

در برخی موارد به خصوص در تعمیرات دستگاه بسیار مفید است.

فرض کنید می خواهید یک میخ با پیچ به دیوار بکوبید، با این وسیله می توان محل را از نظر وجود سیم برق بررسی کرد. برقکار آنلاین میتواند تمام نصبیات برقی شما را نصب کند.

تستر ولتاژ سوزنی یا پرابی

وسیله ای است ساده و مطمئن، جهت تشخیص سیم فاز و اندازه گیری تقریبی آن که دو پراب سوزنی دارد. اگر یکی از آنها را به نول یا سیم زمین متصل کنیم و سر دیگر به فاز متصل شود، ال ای دی ها تا عدد روشن خواهند شد؛ چون یک سر به زمین با نول باید متصل شود، تشخیص دقیق تری از وجود فاز خواهیم داشت.

از این وسیله برای تست برق سه فاز هم استفاده می شود، به این صورت که اگر بین دو فاز قرار داده شود. ال ای دی ها تا عدد روشن خواهند شد. اگر بین دو به دوی سیم های فاز این اتفاق بیفتد (L1L3,L2L3, L1L2) یعنی برق سه فاز کاملا وجود دارد.

(برق آنلاین)

همچنین می توان از این روش برای تشخیص الکتریسیته DC و تشخیص قطب های مثبت و منفی استفاده کرد، به طوری که اگر قسمت پروب بزرگ (پراب با LED) روی قطب مثبت و پروب کوچک روی قطب منفی باشد، LED (+ ) ) روشن می شود در غیر این صورت LED منفی (-) روشن می شود و اگر ولتاژ باشد تمام ال ای دی ها تا 24 روشن می شود.

نکته مهم

هنگام استفاده از انواع فازمترها و تسترهای ولتاژ، مراقب باشید فاز برگشتی از مصرف کننده را به عنوان فاز اشتباه نکنید.

مولتی متر و اهم متر

مولتی متر در دو نوع آنالوگ یا دایال و دیجیتال موجود است و یک وسیله اندازه گیری است که معمولاً برای اندازه گیری ولتاژ جریان و مقاومت اهمی است. هنگام استفاده از این دستگاه به پروب و محل آن و همچنین کلید انتخاب کننده آن توجه کنید تا مقدار و نوع کمیت AC یا DC در ولتاژ یا جریان را انتخاب کنید. نوعی از این مولتی مترها به نام گراب یا گیره در بازار وجود دارد که به راحتی می توان از آن برای گرفتن جریان استفاده کرد و نیازی به اتصال پراب نیست. در این حالت از میدان مغناطیسی اطراف سیم نمونه برداری می شود و مقدار جریان روی صفحه نوشته می شود.

مزیت اصلی این دستگاه به دلیل اهم متر آن است، بنابراین اگر دستگاه در حالت اهم متر آماده کار باشد، اگر دو پراب به دو نقطه لمس شود، خیلی کم به هم کوتاه می شوند. و ما مطمئن هستیم که می توانیم متصل شویم.