راهنمای قدم به قدم نصب لوستر سقفی

لوسترهای سقفی که در دنیای امروزی محبوبیت خاصی دارند، با روشن کردن روحیه شما، خود را به محیط اطرافتان معرفی می کنند.

از این رو ابتدا نحوه نصب لوستر سقفی و لوازم جانبی لازم و عوامل تعیین کننده نحوه نصب لوستر را توضیح می دهیم و سپس آموزش کامل نصب لوستر سقفی و نکات ایمنی در حین کار را در اختیار شما قرار می دهیم. در پایان نحوه نصب لوستر سنگین و نکاتی برای نصب لوستر در سقف کاذب توضیح داده شده است. پس با ما همراه باشید

چگونه لوستر سقفی نصب کنیم؟

به طور کلی لوسترها در انواع دیواری و سقفی تولید می شوند که دیوارهای آن از نوع کوچکتر است، بیشتر برای نقاط روشنایی استفاده می شود، اما نورپردازی سقف در نورپردازی عمومی استفاده می شود.

لوسترها دارای طرح ها و رنگ های فراوان و تعداد شعله هستند که نصب حداقل یک لوستر در پذیرایی را در اکثر موارد ضروری می کند. نحوه نصب لوستر بر روی سقف بستگی به نوع سقف و سایز لوستر دارد.

نصب لوستر کار سختی نیست و شما می توانید به راحتی با مطالعه و انجام دستورالعمل های گام به گام ارائه شده در زیر، لوستر خود را نصب کنید.

لوازم مورد نیاز برای نصب لوستر

برای اینکه هر کاری از جمله نصب لوستر سریعتر انجام شود، لازم است وسایلی را که در حین کار به آن نیاز دارید آماده کنید. این کار شما را سریعتر و راحت تر می کند.

وسایلی مانند قلاب و زنجیر لوستر از جمله لوازمی است که در حین لوستر در اختیار شما قرار می گیرد اما به موارد زیر نیز نیاز دارید:

* دریل برای ایجاد سوراخ در سقف

* فازمتر برای بررسی وجود یا عدم وجود جریان الکتریکی در سیم ها

* انبردست و سیم چین برای سیم کشی لوستر

* برای نصب لوستر روی سقف صفحه پیچ و رول کنید

عوامل در انتخاب نحوه نصب لوستر

قبل از اینکه بخواهید لوستر را راه اندازی کنید، باید مشخص کنید که کدام یک از روش های نصب لوستر برای شما مناسب تر است.

اگر سقف خانه شما ساده است، وزن لوستر محدودیتی ندارد و به راحتی می توانید یک لوستر سنگین نصب کنید. اما برای نصب یک لوستر سقفی سنگین در سقف تیرچه بلوک، کاذب یا یکپارچه، باید راهی برای رسیدن به سقف اصلی پیدا کنید تا چرایی لازم را ایجاد کنید، که در غیر این صورت برای لوستر امکان پذیر است.

انتخاب ابزار مناسب براساس وزن این چراغ های آویز و نوع سقف است. به عنوان مثال هنگام نصب لوستر در سقف گچی در صورتی که وزن آن بیش از 10 کیلو نباشد می توانید از رول بولت پروانه برای نصب استفاده کنید.

علاوه بر این، مکان مناسب برای نصب لوستر باید با دکوراسیون منزل شما هماهنگ باشد. مثلاً اگر در اتاق نشیمن میز ناهارخوری وجود دارد، بهتر است بالای میز باشد. برای انتخاب سایز لوستر باید اندازه میز را طوری در نظر بگیرید که انتهای لوستر حداقل ۷۵ تا ۸۵ سانتی متر با میز فاصله داشته باشد. برای نورپردازی میز با چند چراغ آویز، باید آنها را در فواصل معینی در امتداد میز نصب کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید ارتفاع قرارگیری لوستر روی سقف است. در واقع این سقف و ارتفاع است که تعیین کننده اندازه لوستر برای آویزان شدن از سقف است. اگر فاصله لوستر تا سقف کم باشد نور به خوبی پخش نمی شود و یا اگر لوستر خیلی نزدیک به زمین باشد سایه ایجاد می کند و چشم را آزار می دهد و باعث سردرد می شود.

آموزش گام به گام نصب لوستر سقفی

بسته به نوع سقفی که انتخاب می کنید باید مراحل نصب را یکی یکی انجام دهید، اما نصب لوستر آشپزخانه با نصب لوستر سقفی در سایر قسمت های خانه تفاوتی ندارد و باید مراحل زیر را بعد از آن نصب کنید. نصب ایمن . .

.مرحله اول

قبل از شروع عملیات نصب لوستر سقفی باید فیوز برق را جدا کنید. اگر برای هر اتاق در آپارتمان خود جعبه فیوز یکسانی دارید، فقط می توانید برق بخش را قطع کنید، اما در غیر این صورت مطمئن شوید که فیوز اصلی واحد برق را به طور کامل جدا کنید.

فراموش نکنید که به هیچ عنوان لوستر را بدون قطع فیوز نصب نکنید زیرا در صورت قطع شدن برق خطراتی مانند برق گرفتگی در انتظار شما خواهد بود.

پس از قطع فیوز، برای اطمینان از خرابی مدار سیم کشی باید از فازومتر استفاده کنید. برای این کار باید از چهارپایه ای استفاده کنید که به اندازه کافی بلند باشد که بتوانید به راحتی سقف را بدون کشش لمس کنید و مدار را تست کنید. انجام دادن.

.مرحله دوم

اگر مکانی که قرار است لوستر قرار گیرد خالی است و از قبل چراغ آویزی در آن قرار داده نشده است، می توانید به مرحله بعد بروید. اما اگر قبلاً در آن مکان نصب شده است و می توانید آن را تعویض کنید، باید پس از اطمینان از عدم جریان برق توسط فازمتر، سیم های برق را از این وسیله روشنایی جدا کرده و با احتیاط آن را از قلاب خارج کنید. Release را بردارید و پایین بیاورید در این مرحله پیشنهاد می کنم برای تهیه لوستر از یکی از اعضای خانواده خود کمک بخواهید زیرا برخی از لوسترها خیلی سنگین هستند و در این حالت نگه داشتن آنها روی چهارپایه مشکل است.

به خاطر داشته باشید که اکثر لوسترها دارای قطعات جداشدنی هستند که به راحتی می شکنند. بنابراین برای اینکه این اتفاق بیفتد، حباب ها و قطعات جداشدنی را حتما بردارید.

.مرحله سوم

در این مرحله قبل از نصب لوستر جدید باید طول زنجیر آن را اندازه بگیرید. معمولا تمام لوسترهای تازه خریداری شده دارای زنجیر بلندی هستند که برای اتصال به سقف در نظر گرفته شده است. اگر طول زنجیر از ارتفاعی که مد نظر شماست بیشتر است باید تاب بخورید و با کمک انبردست آن را از روی حلقه های زنجیر لوستر سقفی جدا کنید.

به یاد داشته باشید که بعد از کم کردن حلقه ها باید سیم برق را دوباره از وسط رد کنید. البته همیشه در نظر ارائه دهندگان بلندتر است تا بتوان آن را در سقف بلند نصب کرد و به همین دلیل اگر سقف ساختمان شما به اندازه کافی بلند باشد نیازی به کوتاه کردن زنجیره طراحی نیست.

.مرحله چهارم

حالا نوبت نصب قلاب لوستر یا رول بولت روی سقف است. اگر یک نوع سقف ساده دارید، باید از مته برای ایجاد سوراخ در آن استفاده کنید و صفحه را رول کنید. لازم به ذکر است که برای نگهداری لوستر از همان رول صفحه و پیچ قلاب استفاده می شود.

اما اگر سقف ساده نیست باید با مته مناسب سقف را سوراخ کنید تا به سقف اصلی یا بتن سقف برسید و بعد از توضیحات بالا اقدام کنید. برای نصب لوستر سقفی در سقف کاذب باید از قلاب های مخصوصی که دارای قلاب هستند و کاملا در سقف محکم می شوند استفاده کرد.

در عین حال مراقب باشید که به مسیر سیم کشی برق وارد نکنید و در حین سوراخ کاری برای نصب قلاب سوراخ ایجاد نکنید.

.مرحله پنجم

در این مرحله نصب برقی لوستر را با اتصال سیم ها و نحوه کشش انجام دهید زیرا در صورت عدم اتصال صحیح سیم ها با فشار دادن کلید برای روشن شدن لامپ فیوز قطع می شود. .

برای اتصال سیم های برق به سیم های لوستر باید از ترمینال برق کمک گرفت و سیم های نول را به هم و سیم های فاز را به هم وصل کرد و در انتها لامپ های مناسب لوستر را نصب کرد و برق را روشن کرد.

در نظر داشته باشید که اگر لوستر انشعاب زیاد دارید می توانید از کلید دو قطبی استفاده کنید اما اگر نه از همان کلید تک پل استفاده کنید تا همه چراغ های لوستر با هم روشن شوند.

با توجه به اینکه لوستر دو پل با لوستر تک پل متفاوت است، نحوه نصب هر کدام را بررسی میکنیم:

نصب لوستر دوپل

همانطور که گفتیم اگر لوستر شما انشعابات و لامپ های زیادی دارد نسبت به کلید دوبلکس کاربردی تر است زیرا می توانید با فشار دادن یکی از کلیدها نیمی از چراغ ها یا حتی همه آنها را روشن کنید.

برای نصب لوستر دوبلکس به ترمینال سه گانه نیاز دارید. در سقف سه سیم برق وجود دارد که یکی از آنها سیم نول و دو سیم دیگر سیم فاز هستند. سیم های فاز بر خلاف سیم نول دارای برق هستند و با رنگ قرمز مشخص می شوند. برای انجام سیم کشی باید هر سیم فاز لوستر را به سیم فاز سقف وصل کنید و تک سیم باقیمانده را به سیم صفر سقف وصل کنید.

نصب لوستر یک پل

کلید وان برای لوسترهایی با تعداد شعله کمتر استفاده می شود که می تواند همزمان با پل چراغ های لوستر را روشن کند. نحوه نصب لوستر سقفی تک پل کمی ساده تر است و نیاز به ترمینال دوبل دارد.

در این حالت فقط دو سیم در سقف وجود دارد که یکی سیم فاز و دیگری سیم نول است. سیم خنثی بدون برق است و احتمالا با رنگ آبی مشخص شده است. برای نصب آن کافیست فاز لوستر را به فاز سقف و نول لوستر را به نول وصل کنید تا عملیات اتصال سیم ها تمام شود.

توجه داشته باشید که اگر لوستر شما 3 سیم داشت و فقط 2 سیم در سقف موجود بود، لازم است سیم های جفتی لوستر را به یکدیگر متصل کرده و آن را فاز در نظر بگیرید و یک سیم به عنوان سیم نول داشته باشید. سپس همانطور که گفته شد فاز لوستر را به فاز سقف و نول لوستر را به نول سقف وصل کنید

.مرحله ششم

برای پوشاندن سیم های برق و دیده نشدن آنها در سقف، باید قطعه عنبیه شکل انتهای زنجیر لوستر را که برای مخفی کردن سیم های برق استفاده می شود، به کمک پیچ یا یک قطعه پلاستیکی مخصوص ثابت کنید. . این کار به این دلیل انجام می شود که وجود سیم های برق اضافی جالب نیست و می تواند زیبایی لوستر سقفی را از بین ببرد. در مرحله بعد باید لامپ ها را نصب کنید و اگر لوستر حباب یا سایه داشت آن را روی آن قرار دهید.

در نظر داشته باشید که اگر روش نصب لوستر در سقفی بود که باید به سقف اصلی می رسید و به همین دلیل زیبایی سقف تا حد زیادی آسیب دیده است، راهی جز گچ کاری وجود ندارد. قسمت و سپس سیم ضربه می زند. موارد اضافی را زیر صفحه لوستر مخفی کنید تا ظاهر لوستر و سقف ساختمان حفظ شود.

.مرحله هفتم

پس از نصب لوستر می توانید فیوز برق را وصل کنید. آنها تمام مراحل را به درستی انجام می دهند. با فشردن کلید پاور لامپ های لوستر روشن می شوند اما در صورت روشن نشدن باید از ابتدا تمامی مراحل نصب را طی کنید تا از صحت کار خود مطمئن شوید. همچنین می توانید لامپ ها را بررسی کنید تا در صورت سوختن آنها را تعویض کنید زیرا گاهی اوقات حتی لامپ های جدید ممکن است سوخته و کار نکنند.

5.نکته مهم ایمنی برای نصب لوستر

رعایت 5 نکته زیر می تواند به شما کمک کند تا به راحتی لوستر را در منزل خود نصب کنید.

 

1- برای نصب چراغ آویز باید اطلاعاتی در مورد اصول اولیه برق مانند سیم کشی داشته باشید و راهنمای نصب لوستر را در دفترچه راهنمای آن مطالعه کنید. همچنین قبل از شروع کار مطمئن شوید که هیچ کودکی در اطراف شما نباشد.

2.حتما بر اساس وزن لوستر بررسی کنید که آیا می توان از همان جعبه اتصال سقفی قدیمی خود استفاده کرد یا اینکه باید آن را با لوستر جدید و قابل اعتماد تعویض کرد.

 

3. از نردبان یا چهارپایه خانگی کمک بگیرید و مطمئن شوید که در جای خود محکم هستند و نمی لغزند. برای جلوگیری از لیز خوردن می توانید از یک دستمال پارچه ای زیر نردبان یا چهار پله استفاده کنید.

4.برای کارهای برقی از دستکش های عایق استفاده کنید و مراقب باشید که پارگی یا سوراخ نداشته باشید. همچنین می توانید برای محافظت از چشم و جلوگیری از افتادن اجسام کوچک به داخل آن از عینک های محافظی که کاملاً پوشانده شده اند استفاده کنید.

 

5.فراموش نکنید که خاموش کردن کلید به تنهایی کافی نیست و باید برق کنتور را قطع کنید زیرا در غیر این صورت اگر فردی در حین کار شما به طور تصادفی کلید را روشن کند در خطر خواهید بود. او انجام می دهد. برق گرفتگی خواهد داشت.

نحوه نصب لوستر سنگین

اگر قصد دارید لوسترهای سنگینی مانند لوستر برنزی را در نظر بگیرید، باید بدانید که اگر سقف تحمل وزن نصب نشود یا به درستی نصب نشود، ممکن است لوستر بشکند و قسمتی از سقف سقوط کند.

 

برای رفع این مشکل در لوسترهای سقفی که قطر کمی دارند، باید وزن آن را به وسیله زنجیر روی سقف توانمند کرد و با کمک پیچ پروانه، لوستر را نگهداری کرد. اما در لوسترهای سنگین که طول و عرض زیادی دارند باید زنجیر را از وسط ببرید و یک یا دو میله را در طول و عرض این ابزار روشنایی قرار دهید و آن را به زنجیر وسط ببندید. این باعث می شود وزن لوستر روی میله پخش شود. در نهایت، برای حفظ تعادل، اطراف لوستر را پیچیده کنیدنکاتی برای

 نصب لوستر سقفی در سقف کاذب

برای نصب لوستر سقفی در سقف کاذب آنچه مهم است وزن چراغ آویز است. از این رو توجه شما را به چند نکته در مورد وزن لوستر جلب می کنیم.

1- بهتر است به کمک رول های صفحه پروانه ای 3 لوله نصب کنید.

2- اگر وزن لوستر شما بیش از 7 کیلوگرم است می توانید از روش میلگردی که در روش نصب لوستر سنگین توضیح داده شده است پیروی کنید.

3- برای نصب لوسترهایی با وزن بیشتر از 7 بهتر است از قلاب لنگر استفاده شود.

نصب لوستر سنگین در سقف گچی

برای لوستر در سقف گچی یا پانل گچی که یکی از انواع سقف کاذب می باشد باید طبق مراحل زیر نصب شود.

* ابتدا برق را خاموش یا قطع کنید و مطمئن شوید که برق در آن وجود ندارد.

* محل نصب لوستر را روی سقف مشخص کنید.

* محل قرارگیری پایه لوستر را مشخص کنید.

اگر پایه به سقف پیچ شده است، محل دقیق پیچ ها را علامت بزنید.

* محل دقیقی که قرار است پیچ ها را دریل کنید.

* پس از نصب پایه از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

* اگر لوستر با زنجیر از سقف آویزان است، یک سوراخ بسیار کوچک ایجاد کنید تا بعداً نصب نشود.

* سیم های برقی که از سقف ساخته شده اند را به سیم های لوستر وصل کنید. توجه داشته باشید که باید سیم های هم رنگ را وصل کنید.

قسمتی از سیم را که به پشت پایه لوستر اضافه می شود انتقال دهید.

* در نهایت برق را وصل کرده و لوستر سقفی خود را روشن کنید.

نتیجه

در این مقاله صفر تا صد روش نصب لوستر سقفی و ابزار مورد نیاز برای انجام آن را به شما معرفی می کنیم و نکاتی را که در حین کار باید رعایت کنید را در اختیار شما قرار می دهیم.

همانطور که گفته شد، لوستر سقفی کار سختی نیست و اگر با برق خوب  آشنا هستید، می توانید خودتان این کار را انجام دهید. اما نباید استفاده از این ابزار نورپردازی را فراموش کرد که باید با دقت انجام شود.

بنابراین اگر اطلاعات زیادی در مورد برق ساختمان وجود نداشته باشد، زمان زیادی از شما می گیرد. بنابراین توصیه می کنیم نصب لوستر سقفی خود را به یک برقکار حرفه ای بسپارید تا دیگر نگرانی بابت مراحل و نحوه اجرای آن نداشته باشید.

خلاصه ای از آنچه در این مقاله گفتیم

برای نصب لوستر به قلاب، زنجیر، دریل، فاز متر، آنبرد، سیم، پیچ و رول بولت یا رول بولت نیاز دارید.

برای نصب لوستر سقفی سنگین در سقف های تیرچه بلوک، کاذب و یکپارچه باید مسیری به سقف اصلی پیدا کرد تا مقاومت مورد نظر ایجاد شود و لوستر سقوط نکند.

قبل از نصب لوستر، برای جلوگیری از برق گرفتگی باید فیوز برق را خاموش کنید.

اگر لوستر شما انشعابات زیادی دارد می توانید به جای کلید تک قطبی از کلید دو قطبی استفاده کنید.

در نصب لوستر سقفی بر روی سقف، وزن لوستر اهمیت زیادی دارد.

پرسش و پاسخ های متداول

1- آیا برای نصب لوستر باید از برقکار کمک گرفت؟

اگر دستی دارید و کمی آشنایی دارید، می توانید این کار را انجام دهید، اما اگر با برق کاری نمی توانید انجام دهید و از انجام آن می ترسید، باید از یک برقکار کمک بگیرید.

2- چگونه لوستر را قبل از نصب تست کنیم؟

می توانید یک اهم متر لوستر را خودتان تست کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. علاوه بر این، می توانید این آزمایش را با اتصال یک سر سیم به خروجی و انتهای آزاد آن به لوستر انجام دهید.

3- چرا لامپ های لوستر زیاد می سوزند؟

سیم کشی ضعیف در مدار برق، لامپ های بی کیفیت، قفل شدن لامپ در لوستر به دلیل گرم شدن بیش از حد و ولتاژ بالای برق منزل از جمله مواردی است که باعث می شود چراغ های لوستر خیلی سریع بسوزند.

لوستر یکی از وسایل تزیینی و کاربردی در منازل است که علاوه بر روشنایی و نیازهای قابل تنظیم به زیبایی و لوکس بودن منزل شما نیز می افزاید.

نحوه نصب لوستر سنگین در سقف کاذب

در ابتدا می توانید با سقف کاذب و انواع آن آشنا شوید تا نصب کننده روی این سقف ها با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

سقف کاذب سقفی است که در سطحی کمتر از سطح سقف اصلی قرار می گیرد و به عبارتی پوششی برای سقف اصلی و تأسیسات موجود بین سقف اصلی و سقف کاذب است به طوری که در در نهایت ما یک سقف زیبا و بدون هیچ مشکل دیگری داریم. ویژگی هایی مانند امکان ایجاد طرح های مختلف برای فضا و قابلیت نورپردازی و امنیت بیستر در هنگام زلزله نیز از دیگر ویژگی های این سقف ها می باشد.

انواع سقف کاذب

.سقف کاذب چوبی قدیمی که با توفال پوشانده شده یا ممکن است با آجر اجرا شود.

.سقف کاذب با خرگوش و روکش

.سقف کاذب با لامپ چوبی

.سقف کاذب با لامپ شرکتی

.سقف کاذب با قطعات گچی پیش ساخته

.سقف کاذب با قطعات پیش ساخته پلاستیکی، شیشه ای، فلزی

سقف هایی که نام بردیم سقف های کاذب زیادی دارند اما برای نصب لوستر سنگین روی سقف کاذب باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

قبل از هر اقدامی مرحله بررسی سقف از نظر نوع و وجود قلاب و زنجیر است. اگر سازنده ساختمان فردی مسئول باشد، حتماً در کنار هر شعله برق یک زنجیر یا قلاب می بندد تا نصب لوستر با مشکل کمتری مواجه شود. اما سقف ها قلاب و زنجیر ندارند که در این صورت کار ما کمی سخت می شود.

ابتدا باید مشخص شود که چه نوع لوستری روی سقف نصب شود. به طور کلی لوسترها را می توان به دو نوع لوستر آویز و لوستر سقفی تقسیم کرد.

نصب لوستر آویز روی سقف کاذب:

لوسترهای کاذب معمولا با قلاب و زنجیر به سقف متصل می شوند، بنابراین نصب سقف کاذب که زنجیر دارد مشکلی ندارد.

تنها چیزی که باید به آن توجه شود مقاومت زنجیر در برابر فشار ناشی از وزن لوستر است.

اگر زنجیر نصب شده بر روی سقف کاذب مقاومت لازم را در برابر وزن لوستر نداشته باشد راهی جز اتصال زنجیر محکم تری وجود ندارد و با توجه به کاذب بودن سقف، زنجیر باید به سازه فلزی سقف اصلی که در این صورت نیاز است. برداشتن قسمتی از سقف کاذب برای دسترسی به سقف اصلی.

اگر سقف کاذب ما بدون زنجیر و لوستر ما آویزان است: در این صورت اگر قرار است لوستر سبک باشد مشکلی ندارد، می توان با نصب قلاب پروانه ای روی سقف کاذب لوستر را نگه داشت.

در صورتی که وزن لوستر سنگین باشد، حتما باید زنجیر به سقف اصلی نصب کرد و از آن برای نگه داشتن زنجیر استفاده کرد.

نصب لوستر سقفی روی سقف کاذب:

لوسترهای سقفی مانند لوستر سقفی ال ای دی و اس ام دی، لوستر رشته ای و لوستر آویز که تنها از یک نقطه و توسط قلاب یا زنجیر به سقف متصل می شوند، برای افزایش وزن از چند نقطه به سقف متصل می شوند. . محصول را به طور مساوی در چندین مکان تقسیم کنید.

سقف هایی که نام بردیم سقف های کاذب با حداکثر ضخامت چند سانتی متر بوده و با فاصله از سقف اصلی به هم متصل می شوند. برای نصب پیچ روی این سقف فقط فضای کمی داریم و بیهوده از پیچ و رولپلاک استفاده می کنیم زیرا ساخت رولپلاک بر این اساس است که باید کاملا داخل سقف باشد در حالی که سقف کاذب فقط مقدار کمی. از رول پلاک خارج شده و با کوچکترین فشاری آزاد می شود.

بنابراین برای نصب لوستر سقفی روی سقف کاذب باید از پیچ پروانه استفاده کرد. پیچ پروانه با قابلیت باز شدن در قسمت میانی سقف، روی سطح سقف کاذب باز می شود و بر خلاف پیچ و رولپلاکی که به صورت عمودی به هم متصل می شوند، تبدیل به پروانه می شود. . صورت افقی در امتداد سقف قرار می گیرد و فشار را روی سقف پخش می کند.

نصب لوستر سقفی بسیار سنگین بر روی سقف کاذب:

اگر لوستر سقفی شما خیلی سنگین باشد، ممکن است سقف شما استقامت نداشته باشد و سقف شما همراه با پیچیدگی فرو بریزد. برای رفع این مشکل باید وزن لوستر را با زنجیر روی سقف انجام داد و از پیچ پروانه برای ایمن نگه داشتن لوستر استفاده کرد. این روش برای لوسترهای سقفی با قطر کم مناسب است.

برای لوسترهای سقفی سنگین که طول و عرض زیادی دارند راه حل دیگری نیز وجود دارد که با روش های ذکر شده کاملاً متفاوت است به این صورت که زنجیر باید از وسط لوستر رد شود و یک یا دو میله در طول آن قرار گیرد. باشد و عرض لوستر را قرار داده و آن را به زنجیری که در مرکز آن قرار دارد ببندید تا وزن لوستر روی میله تقسیم شود و با پیچ ملخی بتوان آن را برای حفظ محیط اطراف لوستر ثابت کرد.

لازم به ذکر است که نصب لوستر در سقف های کاذب نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد. اگر نصاب لوستر مهارت و تخصص لازم را نداشته باشد; نصب آن می تواند خطرناک باشد.

برای بسیاری از افراد نصب لوستر روی پشت بام کناف بسیار سخت و پیچیده است. زیرا نه ابزار لازم برای آن را می شناسند و نه با نحوه اتصال برق پس از نصب لوستر در سقف کاذب آشنا هستند. نصب لوستر در سقف کناف، کاذب و گچی نیازمند ابزارهایی است که در ادامه معرفی خواهد شد. وی نحوه استفاده از هر یک از این ابزارها را برای نصب لوستر در سقف گچی و انواع کاذب بیان کرد. وی همچنین با نحوه نصب اتصالات برقی که از سقف کاذب برای نصب لوستر قرار می گیرد آشنا می شود.

تشخیص سقف کاذب برای نصب لوستر

سقف کاذب انواع مختلفی دارد. از جمله این سقف ها می توان به سقف کاذب رابیتس، سقف کاذب پی وی سی، سقف کاذب چوبی و سقف کاذب گچی اشاره کرد. سقف های کاذب در زیر سقف اصلی نصب می شوند. به سقف کاذب سقف کناف نیز می گویند. دلیل استفاده از این سقف ها پنهان کردن ایرادات و عیوب سقف اصلی قبل از نصب لوستر در سقف کاذب و همچنین زیبایی است. قابلیت نصب نورپردازی بر روی سقف کاذب همچنین این سقف ها محافظ خوبی در برابر زلزله هستند.

در سقف های کاذب گچی گاهی برای استحکام بیشتر از پی وی سی یا آلومینیوم استفاده می شود. در این سقف ها فقط یک لایه نازک گچ زده می شود تا سقفی تمیز و یکنواخت به دست آید. برای نصب لوسترهای سنگین در سقف کناف یا سقف کاذب نکاتی باید رعایت شود.

نکات مهم برای نصب لوستر بر روی سقف

برای نصب لوستر سنگین روی سقف گچی باید از قلاب و زنجیر استفاده شود. زنجیری که قرار است لوستر به آن وصل شود باید وزن لوستر را تحمل کند. این زنجیر باید به سقف اصلی متصل شود. اگر نصاب فراموش کند که زنجیر نصب لوستر را نصب کند، باید قسمتی از کناف را که زیر لوستر است خراب کند.

اما اگر دارای زنجیر محکمی داشته باشد، کار سختی روبه رو نخواهیم شد. برای نصب لوسترهای معمولی در سقف کناف که وزن زیادی ندارند. می توان از قلاب های پروانه ای استفاده کرد.

ابزار لازم برای نصب لوسترهای سنگین بر روی سقف گچی و سقف کاذب

اگر نصاب سقف کاذب در حین نصب سقف گچی قلابی برای آویزان کردن لوستر نصب نکرده باشد. برای نصب لوستر در سقف کاذب باید قلاب و زنجیر در سقف نصب کرد. برای این کار به ابزارهایی مانند پیچ ​​گوشتی، مته، رول صفحه، انبردست دستی، پیچ و رول پیچ پروانه ای نیاز دارید. وی در ادامه نحوه استفاده از این ابزار را برای نصب لوستر بر روی سقف کناف و گچ بیان کرد.

نصب لوستر در سقف کاذب برای انواع لوستر یکسان است؟

لوستر سقفی انواع مختلفی دارد. لوسترهای ال ای دی، اس ام دی و نخی از انواع لوستر سقفی هستند. این لوسترها از یک نقطه تا سقف لوستر سنگین ندارند. این لوسترها برای این است که بتوانیم آنها را نگه داریم. آنها باید از چند نقطه به سقف کاذب متصل شوند. بنابراین نصب لوستر در سقف کاذب علاوه بر وزن لوستر به مدل لوستر بستگی دارد و برای انواع لوسترها یکسان نیست.

نحوه نصب لوستر در سقف گچی

برای نصب لوستر در سقف گچی ابتدا باید قلاب و زنجیر را در سقف گچی نصب کنید. اگر سقف هنوز گچ کاری نشده و ساختمان نیمه کاره است. برای نصب لوستر در سقف گچی بهترین کار این است که زنجیر را به تیرهای سقف جوش دهید. این باعث افزایش ایمنی می شود.

اگر در ساختمانی که ساخته شده و سقف آن گچ بری شده است باید موارد زیر را انجام دهید:

نحوه نصب لوستر سنگین در سقف گچی

اگر سقف از مواد کاذب ساخته نشده باشد، برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی باید از رول بولت استفاده کنید. رول بولت ها دارای اندازه هایی هستند. ظرفیت باربری رول بولت ها تا 15 وزن است. برای نصب لوستر در سقف گچی، لوستر سنگین تر است. باید از رول بولت بزرگتر استفاده کنید.

در مرحله اول برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی باید با مته ای به اندازه رول بولت سقف را سوراخ کنید. رول بولت را با کمی فشار در سقف قرار دهید. مرحله دوم نصب لوستر سنگین در سقف گچی این است که قسمت چنگکی مانند رول بولت را با انبر دستی بچرخانید تا تیغه های آن در سقف باز شود. مرحله سوم برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی آویزان کردن لوستر در براکت رول بولت است. در نهایت سیم های برق آویزان شده از سقف باید به سیم های لوستر متصل شوند.

نصب لوستر سبک در سقف گچی

اگر سقف گچی و وزن لوستر یا آباژور کمتر از 5 وزن باشد. برای نصب لوستر در سقف گچی می توانم از پیچ و رول بشقاب استفاده کنم. بنابراین، شما باید یک سوراخ در سقف گچی ایجاد کنید. بهتر است سوراخی که برای نصب در سقف گچی ایجاد می کنید به صورت اریب ایجاد کنید تا رول صفحه در سقف محکمتر شده و به راحتی جدا شود.

نحوه نصب لوستر در سقف کاذب یا کناف

سقف کاذب نصب لوستر در کناف را نمی داند یا سقف کاذب متفاوت از نصب لوستر در سقف گچی. در نصب لوستر در سقف کاذب بسیار موثر است. در ادامه روی سقف کناف لوسترهای سنگین و سبک نصب می کنیم.

نصب لوستر سنگین در سقف کاذب

اگر سقف از سقف کاذب یا سقف کناف باشد; برای نصب لوستر در سقف کاذب می توان از رول بولت پروانه ای استفاده کرد. اما حداکثر وزن لوستر برای سقف کاذب باید 10 وزنه باشد. اگر وزن لوستر بیش از 10 وزن باشد، پس از نصب لوستر بر روی سقف کنف، خطر سقوط و تخریب کاذب وجود دارد. در ادامه نصب لوستر در کناف یا سقف کاذب آورده شده است. اولین قدم برای نصب لوستر سنگین در سقف کاذب، سوراخ کردن سقف برای نصب رول بولت پروانه است.

مته ای که برای سوراخ کردن سقف استفاده می کنید باید شماره 16 باشد. برای نصب لوستر در سقف کناف باید پروانه های رول بولت را ببندید و در فشار روی سقف قرار دهید. پس از عبور از سقف ضخیم، پروانه ها در بالای آن باز می شوند. در این مرحله باید قسمت چنگک مانند رول بولت را مانند روش قبل بچرخانید تا سفت شود. در نهایت برای نصب لوستر سنگین در سقف کاذب یا کناف باید لوستر را به قلاب آویزان کرده و اتصالات برق آن را وصل کنید.

نصب لوستر سنگین در سقف کناف

اگر سقف سقف کاذب باشد و وزن لوستر سقف کاذب بیش از 10 کیلوگرم باشد. برای نصب لوستر در سقف کاذب باید از روش دیگری استفاده کرد. بخشی از سقف کناف را که قرار است لوستر در آن نصب شود تخریب کرد. سپس قلاب را به سقف اصلی جوش داد تا لوستر را در سقف کناف نصب کند. می نیز از روش اول استفاده کرد و رول بولت را به سقف اصلی متصل کرد.

باید گفت که نصب سقف کاذب مهارت، تخصص و ابزار خاص خود را دارد. وی در اینجا تمامی نکات را از خرید ابزار تا استفاده از آن و نحوه نصب لوستر بر روی سقف کناف و گچ بیان کرد. همچنین توضیح داده شد که نصب لوستر در سقف کاذب چه تفاوتی با نصب لوستر در سقف گچی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *